Цените на петрола се покачват в сряда сутринта след умерен спад в предишната сесия, инвеститорите оценяват неочаквани данни за намаляването на запасите от суровината в САЩ през миналата седмица.
Майските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес към 9:15 ч. българско време се търгуват по $116,52 за барел, което е $1,04 по-високо от цената при затваряне на предишната сесия. Във вторник тези контракти поевтиняха с $0,14 до $115,48 за барел.
Цената на майските фючърси за американския WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време е $110, 04 за барел, което е $0,77 повече от крайната стойност на предходната сесия. Вчера стойността на тези договори падна с $0,7 (0,6%) до $109,27 за барел.
Данните на Американския петролен институт (API), публикувани тази нощ, показаха спад в стоковите запасите от петрол в САЩ миналата седмица с 4,3 милиона барела, въпреки че анализаторите очакваха техния ръст.
Официална информация за състоянието на резервите от петрол и горива ще бъде публикувана от Министерството на енергетиката на САЩ в сряда следобед. Анализатори, анкетирани от Trading Economics, прогнозират, че докладът ще посочи увеличение на запасите със 110 хиляди барела.
Ситуацията в Украйна и санкциите срещу Русия, включително възможния отказ на Европа от руски петрол , остават във фокуса на участниците на петролния пазар .
Срещата на държавните глави на НАТО в четвъртък "може да доведе до по-строги мерки срещу Москва, които биха могли да потвърдят очакваните рискове за руските петролни доставки", каза Луиз Диксън, старши анализатор в Rystad Energy.
"Ако ЕС напълно се откаже от петрола, идващ от руски пристанища и през тръби, на пазара ще се създаде дупка с обем над 2 милиона барела на ден, което ще поддържа цените в района на $120 за барел в краткосрочно", добави тя.
NaskoZashtoto
на 24.03.2022 в 10:20:42 #3След като писах вчера разбрах, че се вдигат таксите за преминаване през Суецкия канал. Има пряка връзка с нарасналите искания на разрешение за преминаване. Увеличеното търсене или намаленото предлагане качват цената. Така че отговорът е ясен. Петрол ще има и за нас. Скъп.
NaskoZashtoto
на 23.03.2022 в 14:57:24 #2То една патка мислила, мислила... и станала търговец с петрол Петролът не само трябва да се произведе, но и да се транспортира. не е проста работа да спреш търговията по тръбопровода за европата и тоя нефт да го пуснеш към Индия, до която тръба няма. За тая работа ще трябват танкери, които ще тръгват от далечния изток (примерно) и ще пътуват много по-дълго, отколкото танкерите от Персийския залив. А тези от арабските страни ще задръстят Суец, за да стигнат Европа...
projekt
на 23.03.2022 в 09:51:30 #1то хубаво ЕС да се откаже, ама откъде ще дойде заместител и на каква цена. накрая Русия ще го продаде на Индия и Китай на половин цена. накрая като произвеждаш и продаваш един продукт ще се чудят защо европейските продукции са не конкурентни. накрая Русия ще изгуби малко, а Европа ще изгуби много. в момента със скъпи ток е трудно, а ако се увеличи още да не би да стане по лесно. накрая ще затваряме предприятия само и само да угодим на апетитите на САЩ да си бие с Русия на територията на Украйна.