По време на срещата в Париж в края на миналата година, посветена на климатичните промени, световните лидери се обединиха около необходимостта от осигуряване на достъпна, надеждна и устойчива възобновяема енергия за всички.
Според Световната банка пет държави обаче са направили много по-големи стъпки в тази посока и вървят към постигане на тази цел. Ето кои са те:
1. Мароко
Амбицията на северноафриканската държава е да се превърне в лидер в производството на соларна електроенергия. Миналата седмица врати отвори най-големият завод да производството на такава енергия, разположен в пустинята Сахара. Очаква се, след като достигне пълния си капацитет, комплексът Ouarzazate да произвежда ток, достатъчен да покрие нуждите на 1 милион мароканци и да намали зависимостта на страната от изкопаеми горива.
2. Бангладеш
В Бангладеш постоянно нараства броят на домакинствата, снабдени със соларни панели. Така около 8,5 семейства или общо 18 милиона души имат електричество благодарение на тази система за производство на електроенергия.
3. Китай
Миналата година Пекин представи своя проект за т.нар. „слънчеви училища”. Идеята е общо 800 училищни сгради в страната да се захранват от слънчеви панели, разположени по техните покриви.
4. Мексико
Властите в страната избраха по-различен от останалите държави подход – държавата безплатно предостави почти 23 милиона енергоспестяващи крушки за осветление на населението. Така повече от 5,5 милиона мексикански семейства плащат с до 18% по-ниски сметки за ток. От друга страна това намалява с 1,4 милиона тона на година вредните въглеродни емисии.
5. Турция
През последните години съседна Турция успя да постигне сериозен ръст на възобновяемата енергия. От 2001 г. насам инвестициите на страната в тази посока са нараснали значително. Така с помощта на финансова подкрепа от страна на Европейската банка за възстановяване и развитие, Световната банка и на Международната финансова корпорация Анкара е успяла да намали с до 5 милиона тона емисиите CO2 на година.