Според съобщения в шведската преса, много от строителните работници на най-важната шведска атомна електростанция през миналите седмици са заловени в нетрезво състояние и са били уволнени. Оказало се е, че осем работници са били „силно алкохолизирани" и в помещенията извън територията на реакторите са преследвали женския почистващ персонал.
Говорител на Vattenfall е обяснил, че работниците са се били направили извън работното си време. И цялата работа се е разчула заради сексуалния тормоз. Затова и предприятието се е освободило от услугите на тези си служители. А иначе инцидентът не се бил случил на територия на Vattenfall.
Информационния ръководител на АЕЦ Рингхалс е казал за вестник Göteborgs-Posten, че строителните работници са нямали достъп до залата с реакторите, а са се занимавали изключително с разширителните работи на реактор три.
След инцидента са затегнати мерките по контрола за алкохол и наркотици на територията на електроцентралата.
Обаче за Vattenfall аферата е пореден връх в една дълга черна серия. Миналата година имаше сигнали за проблеми с алкохола в АЕЦ Форсмарк на север от Стокхолм. През лятото на 2006 един реактор почти не излезе от строя там. След спиране на тока не се включиха аварийните агрегати за охлаждане на реактора, а в контролната зала компютрите спряха.
В Германия компанията е критикувана заради допуснат пожар в трансформатор преди няколко дни, за което Vattenfall са дали само няколко капчици информация.
И в шведската Рингхалс миналият ноември горя трансформатор, който после и експлодира. Електроцентралата се обслужва съвместно от Vattenfall (70%) и най-голямата германска енергийна корпорация E.on (30%). Четирите блока на реакторите осигуряват близо 20% от потреблението на електричество на Швеция.
Vattenfall е собственост на шведската държава, има участие и във ФРГ, където е третият по обеми производител на енергия.
Шведската информационна агенция TT предава, че отсега Vattenfall в Рингхалс ще прави внимателен алкохолен контрол на входа. По-строги ще са правилата и в южно-шведската АЕЦ Оскарсхамн, в която има участие E.on, но не и Vattenfall. От есента всички работници, които работят в областта на реакторите, турбините и ремонтните работилници, на входа ще се проверяват за алкохол и опиати. Досега са правени проверки, но само по извадковата метода.
Между другото в Германия Vattenfall е доста сериозно заплашен. След злополуките в АЕЦ Крюмел, федералният еко-министър Зигмар Габриел не изключва възможността да бъде отнето разрешението за опериране на компанията. Министърът намира за възмутителен отказът на компанията да съдейства за разясняване на ситуацията. Ще се очаква решението по случая на надзорната комисия в Кил по атомната енергетика.