Днес в Атина се подписва споразумението за изграждане на петролопровода „Бургас-Александруполис". Руският президент Владимир Путин, българският премиер Сергей Станишев и гръцкият му колега Костас Караманлис ще участват в церемонията по подписване на споразумението.

Засилени са мерките за сигурност в гръцката столица. 3000 полицаи са в състояние на повишена готовност, а централните улици в Атина ще бъдат постепенно затваряни.

Голяма студентска демонстрация се очаква да започне малко след 9:00 часа, когато в президентската резиденция трябва да бъде подписано споразумението за петролопровода „Бургас-Александруполис".

Споразумението определя формите за сътрудничество между трите страни за построяването на петролопровода с първоначален дебит 35 милиона тона петрол годишно и възможност за увеличаване на преноса до 50 милиона тона на година.

Проектът за изграждане на трасето предвижда петролопроводът да е с дължина 280 километра, от които 155 километра са на българска територия. Собственик на петролопровода ще бъде Международната проектна компания, която се учредява от участниците в проекта (Три руски компании с мажоритарна държавна собственост - "Транснефть", "Роснефть" и "Газпром нефть" държат 51% от акционерния капитал; 24,5 % от акционерното участие са българския участник в проекта "Проектна компания Бургас - Александруполис БГ" АД; 24,5% е за гръцкия участник в проекта - консорциум "Hellenic Petroleum", "Thraki"- 23,5% и Гръцката република - 1%).

Проектът за петролопровод „Бургас-Александруполис" цели да бъде избегнат претовареният трафик през Босфора и Дарданелите. Той ще пренася руски нефт, който достига по съществуващи тръбопроводи до черноморското пристанище Новоросийск. Оттам с танкери нефтът ще се превозва до Бургас и по нефтеното съоръжение ще достига Александруполис на Егейско море.

Първите разговори, завършили с подписани предварителни споразумения за проекта „Бургас-Александропулис", датират от 1993 г. През 1999 г. е направено предпроектно проучване от немската фирма ILF за изясняване на икономическата целесъобразност на проекта.

Петролопроводът „Бургас-Александропулис" е най-краткото, сигурно и финансово ефективно трасе, което може да действа в паралел с Босфора и да облекчи транзита на нефт към световните пазари, е основният извод от направеното проучване.

През 2005 г. България, Гърция и Русия подписаха тристранен меморандум за сътрудничество при строителството. Проектът е важен за руската нефтодобивна промишленост, която активно търси възможности за достъп до средиземноморските пазари.

Реализацията на проекта се активизира след срещата на президентите на България, Русия и Гърция през септември миналата година. Изпълнението на нефтопровода се оценява от различни източници на около $700 - 900 млн.