Само четири дни, след като китайският кораб Yi Peng 3 - главният "заподозрян" за неотдавнашното прерязване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, напусна региона, друг кораб преряза кабели наблизо.
Тези, които стоят зад поредицата от предполагаеми саботажи на кабели, стават все по-дръзки - и последствията могат да засегнат не само комуникациите, но и критичните енергийни доставки, пише списание Foreign Policy.
Като част от зеления си преход, Норвегия реши нейните нефтени и газови платформи да се захранват с електричество от континента, вместо с газови турбини. Това означава, че по-голямата част от енергийното производство на Норвегия зависи от безупречното функциониране на електрическите кабели - а оттам и цяла Европа, тъй като Норвегия е ключов доставчик на природен газ за региона.
През 2022 г. Норвегия се превърна в най-големия доставчик на природен газ в ЕС; през първото тримесечие на 2023 г. 46% от вноса на природен газ по тръбопроводи в ЕС идваше от Норвегия. Износът ѝ на суров петрол също се е увеличил, след като през февруари 2022 г. започна инвазията на Русия в Украйна. Норвегия е и най-големият доставчик на газ и суров петрол за Обединеното кралство.
От гледна точка на Москва, това са все "вражески държави".
Equinor, държавният енергиен гигант на Норвегия, вече е превключил частично или напълно енергийното захранване на четири от своите находища в Северно море към електричество, доставяно от континента. Компанията твърди, че елиминираните в резултат на това емисии на въглероден диоксид са еквивалентни на 2,5% от всички парникови емисии на Норвегия през 2021 г.
Но с нарастващия брой саботажи на подводни инсталации, подводните кабели и тръбопроводи са изложени на огромен риск. Русия ясно демонстрира, че е готова да атакува подводна инфраструктура в Балтийско море. Нейни риболовни кораби, търговски кораби и изследователски съдове, оборудвани с необичайни възможности за наблюдение, наскоро бяха забелязани близо до военни инсталации по норвежкото крайбрежие.
През последните години Норвегия отбелязва значително увеличение на корабите със съмнителна собственост, управление и застраховка, плаващи във водите ѝ. Тези кораби биха могли да се използват и за прерязване на кабели.
По заповед от Москва, всеки плаващ край норвежкото крайбрежие съд потенциално би могъл да провлачи котвата си през няколко електрически кабела - еквивалентно на това Русия да има ключ за изключване на голяма част от енергийното производство на Европа.
За щастие на Норвегия, съществуващите газови турбини на нефтените и газовите находища са безценен резервен вариант. Но страната, чието местоположение предлага отлични условия за офшорни вятърни паркове, се стреми да стане лидер и във вятърната енергия и вече е дом на най-голямата плаваща вятърна ферма в света.