Годината е 1991-ва. Краят на СССР вече е дошъл, а бившите комунистически страни преминават през един от най-трудните периоди в новата си история. В Полша - най-голямата икономика в Централна и Източна Европа днес, средният доход на населението се срива до под една четвърт от този на средния германец (и под една десета в номинално изражение).
"Поляците също така тогава печелят под това, което получават гражданите на Габон, Украйна или Суринаме", пише в свой анализ, публикуван от Emerging Europe, Марчин Пиатковски, който е старши икономист в Световната банка.
"И все пак, близо 30 години по-късно, Полша успя да се превърне в най-успешната икономика в Европа. От 1989 година страната увеличи брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението с близо 150% или повече от всяка друга държава на континента", посочва той.
Пиатковски дава за сравнение Чехия, която за същия период е отчела ръст от три четвърти, а Еврозоната - такъв под 40%. "При БВП на човек пресметнат според паритета на покупателната способност растежът е дори по-бърз - от 10 300 щатски долара през 1990 година до над 28 000 долара през 2018 година", казва експертът.
Марчин Пиатковски напомня още, че от 1995 година насам Полша е най-бързо развиващата се голяма икономика в света измежду страните с подобно равнище на развитие. "Тя изпреварва дори азиатски тигри, като Южна Корея, Сингапур и Тайван", допълва той.
"През 2018 година средното ниво на доходите в Полша надхвърля две трети от това за Еврозоната и е рекордно високо. Като признание за тези постижения Полша стана първата посткомунистическа страна, включена в списъка на развитите страни на FTSE Russell", подчертава Пиатковски.
Ще успее ли Полша да задържи успеха си?
"Като се има предвид високото качество на човешкия капитал, относително високото ниво на производителност, съчетано с ниските заплати, макроикономическата стабилност, подобряващата се инфраструктура, отворените граници за търговия и капитал, полската икономика е прекалено конкурентна, за да се забави скоро", смята Марчин Пиатковски.
По неговите думи за 2018 година страната ще отчете 5% ръст на БВП, а през 2019 и 2020 година нивото ще бъде около 3,5 - 4 на сто. Експертът посочва, че сега пред Варшава стоят важни задачи като изграждането и поддържането на силни институции, увеличаване на вътрешните спестявания, инвестиране в образование и иновации.