Международната компания FTSE Russell, която е част от London Stock Exchange Group, промени статуса на Полша от развиваща се на развита икономика, съобщава сайта Emerging Europe.
Това прави страната първата бивша социалистическа република и страна от региона на Централна и Източна Европа, влязла в списъка с 25-те големи икономики, сред които са страни, като САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Япония.
"Причисляването на Полша към развитите държави в рамките на глобалните показатели за капиталова адекватност на FTSE Russell е значително постижение", коментира Реза Гасемийх, която е главен експерт в компанията.
"Полското министерство на финансите и Варшавската фондова борса отдавна са ангажирани с усилията да подобрят инфраструктурата на капиталовия пазар и да засилят икономиката и днес отбелязваме кулминацията на техните усилия", допълва тя.
От ръководството на Варшавската фондова борса посочват, че Полша е първата държава от близо десетилетие, която получава статуса на развита икономика.
"Актуализирането на статута на Полша до развит пазар е признание за напредъка на полската икономика и капиталов пазар, като е и важна стъпка от тяхното развитие", се допълва в официалното съобщение.
FTSE Russell класифицира отделните икономики на база регулаторната среда, инфраструктурата и качеството на капиталовия пазар, както и на основата на други подобни фактори. Индексите на компанията се използват от водещите глобални инвестиционни фондове.
pallini
на 02.10.2018 в 10:21:49 #6И на децата им е ясно каква роля имат такива информации. Една развита икономически страна не изнася работници и икономически емигранти в други развити страни. Да ми разправя, че Полша се е откъснала от бласта на политическото си наследство, е неуспешен опит да се изкриви действителността. За да стане от бивша соц. Страна истинска пазарна държава не е достатъчно само някой цифри да са лицеприятни. Я идете в техните Люлин и Младост, където живеят шляхтаджиите и вижте какво става. Трябват няколко поколения да изчистят наследството, което не е само материялно, но и психологическо, мантелитетно и духовно. Че са постиГнали повече от нас, си е факт, но чак пък толкова не са. В Скандинавия Естонците почнаха да изчезват, защото стандар5а им в собствената страна се повиши и няма смис6л да работят извън нея. Тях ги заместват сега Поляците и Латвийците, всеки трети тежък камион е от Полша и на строежите се чува само шляхтаджийска реч. Скандинавците отдавна вече не карат извън страните си тежки камиони и много основни професии остават без опитни хора, защото чужденците са ги заели 100%. Страна, която изнася работна сила не е развита икономика. Развита икономика е в държава, която изнася принадена стойност.
manuel-krumov-kalinski
на 26.09.2018 в 19:37:09 #5Дубрютрю Можеш ли да го лапаш сополив русофилистик нещастен, я марш в кочината !!!
IvoAndonov
на 26.09.2018 в 15:11:54 #4Минималната работна заплата в Полша е 503 EUR, в България 255EUR, средната работна заплата също е два пъти по - висока. Според официалната статистика като се вземат предвид цените на потребителските стоки и услуги, реалната покупвателна способност на поляка е с 50% повече при 100% по-голям доход. Това обаче пак е относително и зависи какъв начин на живот води човек. Основно в България по - евтини са цигарите и алкохола и недвижимите имоти (наемите). Храните в България не са по - евтини от Полша. Така например човек, който е непушач, не пие често и има собствено жилище (наследено или вече изплатено) при 100% по - висок доход в Полша потребява повече от 100% повече, работейки същата работа като колегата си в София. Лично за мен въпреки всичко това е на границата на развита икономика, но една икономика не се определя само от заплатите на служителите, а от много други фактори като безработица, инфлация, корупция, съдебна система, инфраструктура, свобода на правене на бизнес и др. Важен елемент също е липсата или наличието на организирана престъпност, която да рекетира малкия и среден бизнес. Това е застъпено в голяма степен в Италия, въпреки че се води развита икономика. Там освен рекета върху бизнеса има срастване на мафията с политиката и полицията, като това пряко влияе върху живота на всички хора в значителна степен.
steiner
на 26.09.2018 в 13:45:36 #3Всичко започна на 13 Декември 1981.Лех Валенса и "Солидарност" призоваха за национална стачка,а ген.Ярузелски обяви военно положение.37 години им трябваха на поляците ,за да се отскубнат от социалистическата мизерия.А ние продължаваме да играем по свирката на Масква.
marin-mishev
на 26.09.2018 в 12:32:59 #2Тоя Джак Ръсел ли е, Съсел ли е, да дойде да види Баце какви хубави магистрали е построил и да ни направят и нас развита икономика.
Кастело Белведере
на 25.09.2018 в 17:14:51 #1Когато избереш правилната пътечка рано или късно, с повече или по-малко усилия стигаш до върха. Когато избереш евразийската такава - най-много да стигнеш до някое блато.