Решението на проблема относно ниската производителност на труда (ПТ) е в ръцете на държавата - това твърди председателят на БСК Камен Колев, в статия, която изследва връзката между ПТ и ефективност на публичните финанси, която отделя специално внимание на ситуацията в България.
Камен Колев забелязва, че в класация на ЕС, излязла скоро, България е на последно място по доходи, но и по ефективност на публичните финанси и посочва статистически данни, според които ръстът на ПТ у нас е средно едва 2% годишно.
Това означава изключително ниска ефективност на публичните инвестиции, на средствата по обществените поръчки, лошо стопанисване на държавната собственост и т.н., смята той.
Фактически според тезата му това е и основната причина за ниската ПТ - малко хора произвеждат принаден продукт, който чувствително се стопява по корупционни канали, раздута администрация и цели нереформирани сектори - като образование и здравеопазване.
Авторът уместно забелязва един практически проблем - трудно е да убедиш един работник, който работи добросъвестно и с качествено оборудване по 8 часа дневно, че неговата ПТ е десетократно по-ниска от тази на колегите му в развитите страни-членки на ЕС, каквато е разликата в заплащането.
Причината е, че стойността на произведеното се разпределя между всички. Отговорността в крайна сметка е на държавата, която трябва да се пребори с корупцията, да съкрати част от администрацията, да реформира основните публични сектори, заключва Камен Колев.
Но все пак...
Въпреки логиката в мислите и заключенията на автора, те не трябва да бъдат възприемани безкритично.
Не трябва да се забравя, че той е председател на организация, чиито членове като цяло пропагандират съкращаване на държавната администрация за нуждите на бизнеса и пазара на труда.
В интерес на работодателите също така е да прехвърлят отговорността за ниската производителност на труда върху държавата - по този начин един работодател оправдава принципно ниско ниво на заплащане и същевременно търси причините във външни фактори.
Не трябва да забравяме, че генерално продуктивността на труда зависи от много вътрешни за всяка компания фактори: това са системите на мениджмънт, координация и организация на труда, нивото на оборудването и техническите иновации и други.
Така че държавата не би могла да бъде единствен фактор.
Jivko
на 11.10.2007 в 16:21:33 #2Каква е производителността на труда на служителите на Паркинги и гаражи, които продават талони от по 50 стотинки? Каква е производителността на продавачите по бутки и сергии по пазарите, които продават на една цена и се държат от един търговец? Каква е производителността на ... А всъщност, не е ли раздута администрацията повече от комунистическите времена? Може би има проста формула за подобряване на производителността на труда. Тя НЕ Е ПТ = 8 + 5 + 3.
user
на 10.10.2007 в 18:30:42 #1Ако се пресметне производителността на труда на база заетите в производство/услуги едва ли производителността е по-ниска от европейската. И тук се намесва администрацията, с която всеки се е сблъсквал...