Заводите в еврозоната не са били в толкова цветущо състояние в последните 17 години. Индексът за производство се повиши до 60.1 през ноември от 58.5 в предходния месец, съобщи IHS Markit, цитирани от Bloomberg.

Резултатът е леко по-висок от прогнозната стойност от 60 и е вторият най-висок, откакто изследването започна през юни 1997 г.

Най-силната експанзия на икономиката на валутния блок натиска безработицата надолу и повишава увереността на бизнеса. Растежът е подкрепен и от Европейската централна банка, която обеща да продължи да изкупува корпоративни и държавни облигации поне до септември през следващата година и да задържи лихвите ниски далеч след тази дата.

Износът расте, а европейските компании завземат все повече пазарен дял, коментира Крис Уилямсън, главен икономист в IHS Markit.

Снимка 326746

Източник: Bloomberg

Всички изследвани страни, включително и Гърция, записват ръст на производството вече половин година, което задвижва наемането на нови служители.

Бумът скоро може да се превърне в инфлация, както ЕЦБ предвиди. Засега обаче това не е факт, като повишаването на цени през ноември отново е под очакваните нива и се задържа на около 1.5%.

Междувременно стана ясно, че в България оборотът в промишленото производство е нараснал с около 1/3 за последните седем години. По думите на зам.-министъра на икономиката Александър Манолев за първото полугодие на 2017 г. създадената добавена стойност в производството се увеличава с 240 млн. лв. и достига 8 млрд. лв.