Ускоряване на поскъпването на петролните продукти в целия свят може да предизвика една от ответните мерки, които Русия планира, след като ЕС и страните от Г-7 се споразумяха да ѝ наложат лимит на цената, на която продава нефт. Това обясни пред руската държавна телевизия вицепремиерът Александър Новак.
Той потвърди, че страната ще забрани доставките на нефт и нефтопродукти за всички държави и компании, които спазват западното ограничение от 60 долара за барел. Новак беше категоричен, че Русия е по-склонна да добива по-малко нефт и да му търси алтернативни пазари, отколкото да продава на тези нива.
"Готови сме да намалим частично нашия добив в началото на следващата година", заяви вицепремиерът, като обясни, че в началото намалението ще е в рамките на между 500 000 и 700 000 барела на ден, т.е. 5-6% по-малко от сега.
Александър Новак определи това намаляване като "незначително", но от "Блумбърг" отбелязват, че то може да има глобален ефект, защото ще съвпадне със засилено търсене в Китай, където вече отпадат строгите противоепидемични мерки.
Към момента цената на руския петрол е под тавана, като за 22 декември цената е 55,78 долара за барел. При цена над 60 долара доставките няма да могат да използват ключови услуги от западни компании като застраховане. За първата седмица, след като ЕС забрани вноса на руски суров петрол по море, нефтеният експорт на страната чрез танкери е намалял с 54% до 1,6 млн. барела на ден.
Все пак Новак е уверен, че руските енергийни ресурси ще продължат да имат голямо значение за световната икономика: "Въпреки развитието на слънчевата и вятърната енергия, въглеводородите ще останат ключови в енергийния микс още дълго време. Затова нашите продукти ще бъдат търсени, сигурни сме в това".
През следващата седмица руският президент Владимир Путин ще подпише указ с конкретните контрамерки срещу западните ограничения. Освен това Москва ще продължи да следи световните пазари през първата четвърт на следващата година, за да обмисли следващите си действия, сред които според източници на "Блумбърг" може да е въвеждането на минимална цена на барел.