Руските петролни компании увеличават броя на сондажите, подготвяйки се за евентуалното облекчаване на ограниченията на ОПЕК+ и частична отмяна на санкциите, пише Bloomberg.
Агенцията отбелязва, че въпреки западните санкции, секторът е успял да се приспособи към новите условия и да запази производството на ниво от 11-11,5 млн. барела петрол и кондензат на денонощие, което съответства на нивото от 2016 година.
Руските компании за услуги в областта на добива на петрол също успешно се адаптираха, като намериха заместители на западните технологии и увеличиха обема на сондажите. Макар че някои чуждестранни компании петролни напуснаха, тяхното оборудване и опит останаха благодарение на прехвърлянето на активите на местни мениджъри.
Макар че технологиите за сондиране в Русия може да са по-малко напреднали, въздействието на санкциите се оказа по-малко от очакваното, се казва в публикацията на Bloomberg.
Съгласно Енергийната стратегия на руското правителство до 2050 г., страната разполага с настоящи запаси от нефт за повече от 65 години, както и запаси от природен газ за 100 години, при сегашните нива на добив.
Ще припомним, че според изнесените данни за февруари, броят на действащите сондажни платформи за петрол и газ в света през февруари се е увеличил с 45 броя спрямо предходния месец, при това почти изцяло заради нарастването само в една страна. Това показват данните на американската компания за услуги за нефтени находища Baker Hughes.
През февруари в света средно са работили 1741 сондажни платформи, при 1696 през януари. По този начин, ръстът на сондажите за периода е 45 броя. В същото време, февруарското ниво е със 71 броя по-ниско от показателя за същия месец през 2024 година.
По-конкретно, през февруари в САЩ броят на платформите се е увеличил с осем спрямо предходния месец, до 590 броя. В Канада броят им е нараснал с 38 до общо 247 сондажи - което показва, че в световен мащаб нарастването на броя на сондажите през февруари се дължи почти изцяло на ръста им в Канада.