Само 20% от европейците одобряват използването на ядрени технологии като източник на енергия, показват резултатите от изследване от ЕС, публикувано в понеделник, предава от Брюксел AP.

Много голяма част от допитаните се обявява за използването на възобновяеми енергийни източници като силата на вятъра, водата и слънчевата енергия.

Резултатите идват броени дни преди обнародването на новите предложения на ЕС, целящи намаляване на зависимостта от вносния петрол и газ, отслабване ефектите от високите и непостоянни цени на енергийните източници, непостоянните доставки, справяне с глобалното затопляне.

Сривът в енергийните доставки миналата година след конфликта между Украйна и Русия и проблемите между Русия и Беларус по отношение транзитите по търбопровода „Дружба" засилиха нуждата от изработване на единна енергийна европейска политика.

Европейците са все по-загрижени за сигурността на доставките и високите цени на енергийните ресурси, показва изследването. Според 47% от респондентите вероятно ще има сериозни проблеми в доставките на природен газ през следващите три години, а според 76% от допитаните цените на енергията в тригодишния период ще се удвоят.

Според 60% от хората, попаднали в извадката, изследователската дейност в областта на енергията трябва да бъде приоритет за Европейския съюз. Изследването е проведено през май и юни 2006, анкетирани са 24,815 души в 25-те стари членки на ЕС. Работено е в доверителен интервал 3%.

42% от гражданите на ЕС възприемат използването на природен газ като най-добрата опция, а около ¼ са за използването на петрол и въглища. Австрия, Гърция и Дания са най-сериозните противници на атомната енергетика, а Швеция и Словакия са най-убедените поддръжници на АЕЦ.

Коментарът на AP гласи, че атомната енергия не се радва на популярност в Европа, защото в съзнанието на хората катастрофата с Чернобил е още жива.

Използването на ядрена енергия разделя мненията на населението на най-големите европейски държави. Във Франция 44% имат „балансирано отношение", а 21% убедено подкрепят използването на ядрена енергия. Сходно „балансирано отношение" имат 43% от германците, докато в Британия 47% са нито „за", нито „против".