През последното десетилетие Етиопия можеше да се похвали с една от най-бързо растящите икономики в света, в която се вливаха милиарди долари чуждестранни инвестиции от САЩ и Китай. За периода 20 млн. души излязоха от бедност.

Но днес, след продължаваща вече месец гражданска война, локдаун и невиждани нападения от скакалци, някога златната икономика се срива насред един от най-големите дългове в Африка, растяща инфлация и опасност от продължаващи бунтове, пише The Wall Street Journal.

Гражданската война между силите на правителството и бунтовниците от марксистката организация Тиграйски народен освободителен фронт парализира голяма част от северна Етиопия, разтърсвайки държавата с население от 110 млн. души, която дълго бе смятана за символ на стабилност във волатилния регион. Премиерът Абий Ахмед твърди, че е победил, но бунтовниците събират сили и обещават да продължават да се бият.

Конфликтът разруши пътища, мостове, електроцентрала и захарна мелница. Валутата потъна с 20% срещу американския долар през тази година, намалявайки покупателната способност в държавата, в която милиони и преди това разчитаха на хранителни помощи.

Чуждестранните компании попаднаха под кръстосания огън. Трите текстилни завода, които снабдяват H&M, спряха работа. Китай евакуира 500 от своите граждани.

Държавният модел в икономиката помогна за разширяването ѝ от $10 млрд. през 2004 г. до почти $100 млрд. през миналата година. През голямата част от този период доминиращата политическа партия бе Тиграйски народен освободителен фронт. През 2018 г. на власт се изкачи Ахмед, който обеща да либерализира политиката и контролираната от държавата икономика. По-рано миналият месец политическият спор премина във въоръжен конфликт. И той е само последният от икономическите шокове, които разтърсиха Етиопия.

Земеделският сектор, който отговаря за половината икономика, премина през най-лошата реколта от десетилетия, след като скакалци унищожиха 200 хил. хектара продукция. В същото време въоръженият конфликт затвори две от най-натоварените гранични пунктове между Етиопия и Судан, спирайки търговията.

Очаква се през 2020 г. икономиката да нарасне с 1,9%, спрямо 10% през 2019 г. — най-лошото представяне от 20 години насам. Правителството очаква 2,5 млн. работни места да бъдат изгубени в бързо растящата текстилна индустрия заради забраните за пътуване и намаленото търсене от чужбина. Всичко това ще доведе до безработица от над 40%.

Икономистите не са убедени, че бързо възстановяване може да спаси по-голямата част от тези работни места. Великобритания и Германия вече създадоха фонд с $6,5 млн. в опит да спасят някои от тях.

Етиопия инвестира милиарди и в опит да се превърне в регионален транспортен хъб. Преди кризата туризмът бе един от най-бързо растящите сектори, но сега е един от най-тежко пострадалите, като хотелите остават празни заради пандемията. А въоръжения конфликт задушава възстановяването. Ограниченията принудиха Ehtiopian Airlines, символ на бързия растеж на страната, да остави на земята голяма част от самолетите си, тъй като полетите намаляха с една трета. Конфликтът сега накара авиолинията да прекрати и редица вътрешни маршрути.

Все пак множество бизнеси в столицата Адис Абеба отчитат бързо завръщане на икономическата инерция. Молове, ресторанти и хотели отново са пълни, след като властите премахнаха част от здравните мерки през лятото.

Ключов тест за апетита на инвеститорите ще бъде либерализацията на телеком сектора в Етиопия, основна част от плана на премиера. Правителството казва, че е на път да продаде миноритарен дял в Ethio Telecom през следващата година, както и че ще даде два нови лиценза за чуждестранни компании, които искат да правят бизнеса в сектора в страната.