Хиляди служители, които излизат на пенсия следващата година, няма да бъдат подменяни.
Тази стъпка е предприета ден след като Саркози реши да направи капитален ремонт на пенсионните изплащания на над 500,000 работници, главно в публичния сектор.
Френски транспортни профсъюзи окачествиха плановете като недопустими и призоваха към стачка следващия месец.
Предишни френски правителства са падали, щом са се опитвали да реформират пенсионната система, напомня BBC.
В своя президентски стил в речта си в университета за обществен мениджмънт в Нант Саркози е казал, че е време да се направи по-ефективен френският обществен сектор, състоящ се от 5,2 млн. души.
„Искам обществени услуги, които са по-малки, по-добре платени и с по-добри възможности за кариера", казва президентът.
Това, което предлагам, е културна революция, революция променяща начина по който мислим, промяна на нашето поведение, добавил е той.
Изказванията на Саркози означават, че един на трима работници в публичния сектор, излизащи на пенсия, няма да бъдат заменяни с нови. В бъдеще пропорцията може да нарасне.
Държавата не можела повече да си позволява толкова много служители, щом целта е „да не се разхищава нито едно евро от обществените фондове".
Държавните служители във Франция се радват на удобно работно време, добро заплащане и сигурност на работното място.
Изявлението е направено ден след като Саркози говори, че планира реформи в пенсионните привилегии.
Той е пожелал да ореже привилегиите, дадени на работници като машинисти и електротехници, които досега можеха да излизат на пенсия по-рано.
Профсъюзите реагираха гневно и определиха плановете на Саркози като „тотално небалансирани". В сряда най-големият транспортен профсъюз на страната призова към стачка.
Ако членовете на профсъюза подкрепят призива, френските железници могат да спрат. Предният път, когато правителството се опита да се намеси в пенсионните ползи, това се случи през 1995, Франция бе разтърсена от три седмици масови стачки и улични протести.