АЕЦ ще позволят на арабската страна да реши главния си проблем - недостигът на питейна вода. Вашингтон от своя страна ще получи възможността да разполага в страната военни бази и ще увеличи контрола над стратегически важния по пътя на петрола пролив Баб-ел-Мандеб.
Цената е $15 млрд. Според договора, в течение на десет години американците са задължени да построят пет ядрени реактора. През 2008 г. двете страни ще са готови с технико-икономическата обосновка на проекта, а още през 2009 ще започне строителството на първия реактор.
Реакторът с мощност 1000 МВт се предвижда да заработи още през 2012 година. По думите на йеменския министър по въпросите за енергоснабдяването, целият проект разчита на производство на 5000 МВт ядрена енергия „в съответствие с международните положения и закони при ръководството на МААЕ".
Подобно количество електроенергия стига за решаване на проблемите с питейната вода на 20 - милионното население на страната. Йемен е сред най-бедните в света страни по запаси на прясна вода. Докато средното за света потребление на вода на човек за година е 7500 куб. м, в Йемен потреблението на вода е 120 куб.м. В страната, намираща се на границата на хуманитарна катастрофа, не е изключено в близко бъдеще да станем свидетели на въоръжени конфликти заради достъп до водоизточници.
Ако не се намери източник на питейна вода, то населението на страната, нарастващо с най-бързи темпове в региона, ще се окаже на границата на загиването, считат експерти.
Но стойността на проекта не е по джоба на Йемен - най-бедната държава на Близкия Изток. По данни на Световната банка, БВП на глава на населението за 2006 г. е $750, докато в съседна Саудитска Арабия - $12 510.
Според правителството на Йемен, проектът за АЕЦ ще се реализира от бюджета и от чуждестранни инвестиции. За американците парите не са най-важното в тази сделка. Много по-важно е, че Йемен контролира пролива от Червено море към Индийския океан, а Аден е морска база. „Не е изключено част от територията на страната да мине към САЩ под формата на аренда".
Остава проблемът с безопасността на атомните реактори. Независимо от пълната лоялност на официалното правителство към САЩ, Йемен е разделен на части между племена, всяко от които е въоръжено не по-лошо от правителствените войски. Задържането на заложници в страната е нещо нормално, много членове на Ал Кайда са родом тъкмо от Йемен.
Всичко това не може да спре американските инвеститори, които са убедени в безопасността на своите проекти в страната. „Йемен ще се опита да направи всичко възможно за контрола и охраната на ядрените обекти, за да остане член на МААЕ", предполага експерт от лондонски институт по стратегически изследвания.