Съединените щати ще загубят най-много, ако започне търговска война с други държави, докато Китай ще спечели от ответните мерки, показва симулация на Европейската централна банка, цитирана от Reuters.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че търговските войни са "добри и лесни за спечелване" през март, започвайки спор с Китай, в който администрацията му наложи мита върху стомана, алуминий и различни китайски продукти.
Изследването на ЕЦБ симулира 10% тарифа на САЩ върху целия внос и еквивалентна ответна мярка от други страни. При такъв сценарий Щатите ще понесат най-тежък удар заради намалената търговия и щетите върху потребителското и инвеститорското доверие.
"Резултатите от оценката предполагат, че нетната позиция на САЩ в износа ще се влоши значително. Американските фирми също ще инвестират по-малко и ще наемат по-малко работници, което засилва отрицателния ефект", посочват от ЕЦБ.
Според експертите на банката растежът на САЩ ще бъде намален с повече от 2 процентни пункта. Международният валутен фонд в момента очаква американската икономика да нарасне с 2.9% през тази година и 2.7% през следващата.
За разлика от това, Китай би спечелил, изнасяйки повече в трети страни, в които американските стоки са обект на мита, въпреки че тази малка печалба би била временна и частично компенсирана от отрицателен ефект върху доверието.
Междувременно световната търговия може да падне до 3% спрямо изходното ниво.
Моделът на ЕЦБ е чисто теоретичен; той не възпроизвежда действителните търговски условия. САЩ наложи мита за 200 млрд. долара на китайски продукти, а Китай отвърна с тарифи за 60 млрд. долара върху американски стоки.
Тръмп наложи мита и върху стоманата и алуминия от Европа и заплаши с тарифи върху европейските автомобили. Налозите върху колите засега са стопирани, докато двете страни преговарят за намаляване на търговските бариери.
Whitestar
на 26.09.2018 в 20:30:48 #1Безразсъдното поведение на Тръмп не е лудост. Така той впримчва по-малките играчи на икономическата и политическа сцена, правейки ги по-уязвими. Но на всеки му минава и през ума, че тази игра в публичното пространство едва ли има проекция в реалните отношения при световните играчи, където уговорките са на друго ниво. Изглежда обаче това не остава без последствия в икономиката. То влияе на световните цени, на ценни книжа, стоки и т.н. Жалко, че влиянието е най-вече негативно, в което се изразява и заплахата за развиващите се пазари. Символът на Свобода, някога, на предприемачески дух и демокрация, днес все повече придобива облика на стар хегемон, нератуващ са права и свободи!