Цената на никела се покачи със 100% за един ден, нарушавайки търговията на водещите метални борси. Суровият петрол се покачва с 30% за две седмици до най-високата точка от 2008 г. Основните борсови индекси се покачват с 8% по време на сесия на фона на смътния полъх на оптимизъм...

Уолстрийт беше третиран с интензивна нестабилност в периода, откакто Москва започна инвазията си в Украйна, със строги санкции срещу Русия - основен производител на критични стоки - което изпрати пазарите в сътресение. По-високите цени предизвикаха инфлационни страхове и повишиха риска от широко разпространени икономически сривове, включително рецесия в Европа.

Някои от движенията в акциите и стоките бяха умопомрачителни. Пазарите очевидно са в сътресение, но счупени ли са?

На високо ниво, за щастие, отговорът изглежда не (поне според водещи експерти).

Въз основа на независими мерки за функционирането на пазара, има малко доказателства за счупен пазар, каза Киран Ганеш, стратег за активи в UBS, пред финансовото издание Barron's. Швейцарската банка е разгледала ключови индикатори за стреса на финансовата система, включително спредовете на американските държавни облигации и ликвидността на кредитните пазари. Тези показатели досега са сигнализирали за известен стрес, но не близо до нивата, наблюдавани по време на рязката разпродажба в края на 2018 г., да не говорим за срива по време на Covid-19 през март 2020 г.

"Разбира се, имате много големи ходове", добави Ганеш. "Но мисля, че това наистина е отражение на факта, че имате три или четири основни фактора за глобалните пазари, при които всичко се променя и са много динамични.

"Сложното изчисление за разместването на пясъците предизвика хаос по-специално при акциите, тъй като инвеститорите се опитват да определят цена в среда на множество неизвестни в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план. Това може да се прояви в привиден хаос, но може да се обясни.

Поведението на пазара в момента наистина е отражение на факта, че движенията се определят от заглавия в бързо развиваща се ситуация, каза за Barron's Крейг Ерлам, пазарен анализатор в брокера Oanda. "Това е знак, че пазарът работи. Това е изключителна ситуация и следователно реакцията на пазара е извънредна.

"Търговците се опитват да се приспособят към множество фактори, които са повлияни от една и съща, непредсказуема сила: войната. Някои от най-важните съображения са - рискът от по-широка ескалация от страна на Москва; борсовият пазар на облигации да реагира на инфлационен шок; и как корпоративните печалби могат да бъдат засегнати от по-високите цени на суровините.

"Как бихте оценили ситуация, в която перспективите след шест месеца, след 12 месеца, след 24 месеца могат да варират в такава огромна степен?" — попита Ерлам.

Ганеш каза: "Наистина пазарът е нестабилен, защото е по-скоро несигурен, отколкото счупен.

Но се появиха пукнатини, особено в стоките.

Лондонската метална борса спря търговията с никел и анулира засегнатите договори във вторник, след като цените на метала скочиха до над 100 000 долара за тон. "Настоящите събития са безпрецедентни", се казва в изявление на борсата, обвинявайки за ситуацията войната в Украйна. Това е най-близкото, което сме виждали до действително счупен пазар.

И Русия, и Украйна са суровинни страни, като те доставят значително количество петрол, природен газ, въглища, пшеница, царевица и редица промишлени и редки метали, като никел, стомана и паладий. Конфликтът и санкциите разтърсиха веригите за доставки и предизвикаха главоломно увеличение на цените.

"Стоковите пазари могат да бъдат брутални", каза Джовани Стаунов, стратег по стоки в UBS, пред Barron"s. "Стоките не се оценяват в бъдещето, като акциите, а по-скоро се оценяват тук и сега".

"Ако има някакво несъответствие между търсенето и предлагането, тогава цените трябва да се повишат, за да доведат и двете страни до сходни нива", каза Стаунов. "Цените експлодират, докато не предизвикате унищожаване на търсенето. Това отчасти виждаме сега.

"Разбираемо е, че късото изстискване и може би спецификата в структурата на металния пазар в Лондон са основните фактори за скока на никела, но не е извън сферата на възможността нещо подобно да се случи и с друга стока.

В крайна сметка "това, което се случва в момента, е наистина лудост", каза Стаунов. И може да стане още по-лудо, особено на пазара на петрол, според стратега по суровини, въпреки че по-нататъшен ръст на цените на суровия петрол може също да означава яснота на пазара.

В момента динамиката на търсенето и предлагането реагира на санкциите срещу Москва, но материалните ограничения върху руския петрол все още не са влезли в широк ефект. Доставеният през последните дни петрол е свързан с договори, подписани преди избухването на войната, каза Стаунов; от търга до доставката отнема около две седмици, така че истинското пресъхване на доставките ще настъпи две седмици след въвеждането на санкциите.

"Трябва да очакваме, че може да идват и по-големи смущения" на спот пазара, каза Стаунов. "Трябва да получим повече яснота през следващите дни."

"Пазарите са устойчиви", каза пред Barron"s Кристофър Росбах, главен инвестиционен директор в англо-швейцарския мениджър на активи J. Stern & Co.

"Американските и европейските фондови пазари показаха, че имат устойчивост, имат ликвидност - и ако сте видели волатилност на пазара, мисля, че тя всъщност е била умерена в сравнение с някои от движенията на суровините", добави той.

Всъщност въздействието на цените на суровините вероятно е основната грижа за инвеститорите в акции, каза Росбах, но дългосрочните инвеститори могат да анализират това, за да разберат какви ще бъдат трайните предизвикателства и как ще бъдат засегнати отделните акции.

Визията на Росбах, споделяна от други, е оптимистична: докато войната в Украйна остава, без съмнение, опустошителна човешка трагедия, която трябва да приключи, е малко вероятно тя да причини широко разпространени икономически сривове.

Влизайки в 2022 г., глобалната икономика беше в стабилна позиция, каза мениджърът на активи, със силно възстановяване от пандемията, водено от корпоративните печалби и стабилното потребителско търсене. Малко, в крайна сметка, промени макро картината.

"Ако има въздействие върху икономиката, върху БВП, върху разходите, върху инфлацията - това ще бъде въздействие, което ще бъде преодоляно, както бяха преодоляни предишните въздействия", каза Росбах. "Правителствата, централните банки и регулаторите са много наясно с тези рискове и мисля, че ще действат рационално и проактивно, за да ги компенсират."

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи