За глада за кадри в редица сектори в българската икономика се говори отдавна, като проблемът става все по-голям и засяга все повече индустрии. И все пак, кои са секторите с най-голям недостиг на работници в момента? Това са тези с най-ниско заплащане, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
"Причината за този недостиг е, че хората, които имат умения, се насочват към по-добре платени позиции. Това обаче не пречи на най-нископроизводителните индустрии с най-ниско заплащане да се разширяват", обяснява Николов.
Образованието не бива да се подценява
Данните през последните години ясно показват, че завършилите висше образование успяват да се реализират почти изцяло и по-добре от останалите хора на пазара на труда у нас. Под 10% е делът на висшистите, които не успяват да се реализират. Проблеми има при прехода между професионално образование и пазар на труда, тъй като там има сериозно разминаване между търсенето и предлагането.
"За разлика от Европа, в България все още има съществени разлики между хората с висше образование и тези с начално, основно или полувисше. При хората без висше образование заетостта е 64%, докато при тези с висше - над 90%. Подобна е и ситуацията при безработицата. Най-уязвими са хората с начално и основно образование", коментира Адриан Николов.
Източник: iStock Images
Заплатите на висшистите у нас са почти наполовина по-високи от тези на хората с по-ниско образование. Тоест, стойността на висшето образование на пазара на труда се увеличава въпреки голямата достъпност, показва наблюдението на Института за пазарна икономика.
Липсата на кадри в туризма
Туристическата индустрия в България е секторът, който продължава да изпитва най-сериозен недостиг на персонал. Поради тази причина българският бизнес наема все повече муждестранни работници. Но и тяхното нацначаване не е лесно.
"Най-голяма липса на кадри има при хотелиерството, като различни несъответствията в регулациите забавят процесите по назначаването на персонал, вместо да ги ускоряват. Има спешна нужда от стратегическото планиране и ново законодателство, което да улесни процесите по наемане на работниците от страни извън ЕС", коментираха за Money.bg от Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА).
Липсата на кадри, независимо от това колко висока заплата се предлага, става все по-голям проблем за българската икономика, като проблем има и с наемането на земеделки работници.
"Законодателните промени се очертават като нещо неизбежно, за да се улесни вносът на работна сила от трети страни", казва Елена Възлева, директор на "Трудова заетост" към Обединени бизнес клубове.
Глад за кадри, макар и по-малък, има и за висококвалифицирани служители. Това също си има своето обяснение. Според експертите от Българската конфедерация по заетостта проблемите идват предимно от демографската структура в България. У нас няма достатъчно голям брой младо население, което да подмени напускащите пазара на труда пенсионери, няма и достатъчно имиграция, която да запълни многото свободни работни места.
И не на последно място, по-младите хора стават все по-изискващи към своите работодатели.