Днес Народното събрание одобри на първо четене отпускането на държавен заем, с който НЕК да изплати на Росатом  поръчаното оборудване за спрелия проект АЕЦ "Белене". В самото решение не е записана сумата, но се очаква тя да е около милиард и 200 милиона лева.

Закономерно възниква въпросът: Ще покачи ли цената на тока това не малко финансово натоварване на бюджета и респективо за електрическата ни компания?

Заемът, който държавата ще предостави на Националната електрическа компания (НЕК) за разплащане с Русия по спрения проект АЕЦ "Белене", няма да се отрази на цената на електроенергията за потребителите.

Това заяви в ефира на БНР председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов: 

„Това, че НЕК взема заем, за да се разплати за инвестиционни намерения отпреди близо десетилетие, по никакъв начин по нашите правила не може да бъде отразено в цената на електрическата енергия”.

Различно е мнението обаче на енергийния експерт от Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски, според когото скок на цената на тока не е изключен:

„Транспорт, консервиране, съхранение на площадка... Това са разходи, които НЕК трябва да плаща в следващите години. Освен това тези активи, които са платени в момента, върху тях трябва да се плащат амортизационни отчисления и това ще вдига разходите и по счетоводните механизм. Това трябва да доведе до повишаване на цената на електроенергията, тъй като НЕК е единствен купувач в момента.”

Енергийният експерт на КТ "Подкрепа" Ангел Божилов също не изключва скок на цената на тока заради плащанията за "Белене". Нещата зависят от Комисията за енергийно и водно регулиране, подчертава Божилов:

„Това е един капиталов разход на НЕК. Дали те ще поискат от регулатора този разход да им бъде възмезден незабавно, аз не мога да кажа. Принципно, когато правиш инвестиция, не би следвало  да очакваш да я върнеш в следващите две, три години, особено ако инвестицията е в производствена мощност от този характер. Но нещата са толкова оплетени в енергетиката в България и специално в сфера "Ядрена енергетика", че всичко е възможно.”