Оптимизмът в германската икономика нараства. Първо днес стана ясно, че БВП в края на 2006 е нараснал повече от очакваното. Освен това и индексът за конюнктурата на Германия ZEW се е повишил през февруари. В тази връзка ОИСР вижда възможност за сериозни реформи, пише днес Spiegel.

За четвърти пореден път индексът ZEW се повишава. През февруари конюнктурният индекс на Манхаймският център за Европейски икономически изследвания ZEW се е покачил от минус 3.6 на плюс 2.9 пункта. Все пак стойностите са далеч под историческия връх от 33.3 пункта.

Конюнктурният индикатор на ZEW се счита за един от най-важните показатели за икономическото настроение в Германия. Той се изготвя при допитване до 300 анализатора и институционални вложители.

По-големият оптимизъм се отдава на динамичното вътрешно търсене. При това частното потребление отново се е стабилизирало. Волфганг Франц, президент на ZEW, е изразил радост, че ефектите от повишаването на ДДС са се оказали временни.

Очаква се по-нататъшен ръст на индекса. А и някои прогнози са очаквали повече. Например допитаните от агенция Ройтерс специалисти са очаквали стойности от порядъка на 5.0 пункта.

Освен очакванията, според ZEW и моментното състояние на германската икономика се е подобрило. Частичният индекс е достигнал рекордните стойности от 70.9 пункта. Както стана ясно днес, ръстът на германската икономика за четвъртото тримесечие е регистрирал внушителните 0.9%.

Импулсът на ръста идва както от страната, така и от силната чуждестранна търговия, обясниха статистиците. Изключително динамичната външна търговия е имала водеща роля за икономическия подем през изследваното тримесечие. В страната, освен покачените инвестиции, също и потребителските разходи са допринесли за ръста.

Брутният вътрешен продукт по сравнение с периода на предходната година се е покачил с 3.5%, при отчитане на специалните ефекти като повишения на цените, различния брой работни дни за годината и климата. За цялата 2006, ръстът е 2.7%.

Според Организацията за икономическо развитие и сътрудничество, неочаквано силният подем в Германия отваря политическо пространство да се предприемат най-сетне някои наболели политически реформи. Дългосрочната безработица все още е висока, производителността отстъпва спрямо по-добре функциониращите икономики в света, напомня ОИСР в обнародвано днес в Париж сравнително изследване.

Федералното правителство трябва да понижава и по-нататък социалните разходи, препоръчва ОИСР. За целта трябва да се продължи реформата в здравеопазването и санкционирането в програмата за трудовия пазар. А на първо място - да се намалят субсидиите за икономиката.