Тимишоара, четвъртият по големина град в Румъния получи достъп до западноевропейската речна мрежа чрез реновирания си канал Бега, което позволява увеличаване на транспортните и търговски съоръжения. 115-километровият канал свързва Тимишоара с река Тиса, в Сърбия и по-нататък с Дунав.
Обновяването на канала, което беше частично финансирано от Европейския съюз, позволява на Тимишоара да се превърне отново в пристанищен град след повече от 60 години, съобщава Romania-Insider.
Придружаващ граничен пункт ще бъде отворен до края на 2023 г., което ще позволи на пътническите кораби да преминават от Румъния до Сърбия и обратно. Граничният пункт ще обслужва и 70-километровата велописта, която минава покрай канала.
Реконструкцията на канал Бега беше част от трансгранична програма, управлявана от Румъния и Сърбия. Около 14 милиона евро са отишли за ремонт на шлюзовете в Сръбски Итебей, Клек и Санмихайул Роман. Проектът се възползва и от 11 милиона евро европейски средства, като местните власти от всяка страна получиха половината.
След ремонт, водният път е отново напълно плавателен и свързва Бега с Тиса от сръбска страна.
Бега
Реката, която минава през Тимишоара, някога е имала основна роля в икономическото развитие на региона. През 18-ти и 19-ти век австрийската имперска администрация, наблюдаваща района на Банат, построява канала Бега заедно с поредица от големи язовири, свързващи го с Тиса. С дължина почти хиляда километра, река Тиса е една от големите реки в Централна и Източна Европа, обхващаща Южна Украйна, Унгария и Сърбия. Той е и основен приток на река Дунав.
IKEA продължава експанзията в Румъния: наред е Тимишоара
Обектът трябва да бъде завършен до 3 години
Каналът Бега е в основата на икономическото развитие на Тимишоара и околностите, тъй като зърнените и промишлените продукти, произведени тук, можгат да се доставят с лекота до други европейски пазари.
Търговията и корабоплаването по канала приключиха, след като Трианонският договор от юни 1920 г. установи нови национални граници. През 1958 г. морският трафик между Румъния и Югославия спира напълно, а коритото на река Бега е заключено с решетки, което прави невъзможно преминаването на границата дори за водолази.