Казахстан продължава да увеличава износа на икономически най-изгодните за рециклиране отпадъци - пластмаса и отпадъчна хартия, пише сайтът Energyprom. По данни на Национална статистика на Казахстан, за януари-юли тази година в чужбина са продадени 11 хил. тона пресовани бутилки и други пластмасови отпадъци - с 29,1% повече, отколкото през същия период на 2023 година.
Динамиката на показателя в продължение на няколко години показва, че се наблюдава постоянно увеличение на износа на отпадъци от Казахстан. Миналата година обемът на изпратените в чужбина пластмасови отпадъци е бил най-голям от 2018 г. насам - около 16 хил. тона.
При отпадъчната хартия ситуацията е малко по-различна. През първите седем месеца на тази година Казахстан е позволил да бъдат изнесени в чужбина 13,4 хил. тона хартиени отпадъци - 3,6 пъти повече, отколкото година по-рано. В този случай обаче ръстът е от ниската база от 2023 г. Отчетите на митническата статистика на страната за няколко години назад показват нестабилна динамика на износа на този вид вторични суровини.
Основният купувач на пластмасови отпадъци от Казахстан е Русия. От общия обем на износа за седемте месеца на 2024 г. в размер на 11 хил. тона, 5,8 хил. тона или 52,9%, са изпратени към заводи в Русия. А на Узбекистан, Казахстан е продал 44,7% от пластмасовите си отпадъци за периода.
Използваните хартиени и картонени отпадъци представляват интерес като суровини за преработвателите от Русия и Грузия. През тази година досега казахстанските доставчици са изпратили в чужбина общо 13,4 хил. тона, като близо една трета от тези вторични суровини са за Русия. Останалата, по-голяма част от обема им, е изнесен за Грузия. Тази страна стана купувач на хартиени отпадъци от Казахстан за първи път от няколко години насам.
В същото време, нивото на натовареност на местните казахстански предприятия, занимаващи се с рециклиране на пластмаса и производство на опаковъчни изделия, остава ниско. По данни на Асоциацията на опаковчиците на Казахстан, средният показател за страната е 30%.
Ако се съди по официалните данни от компаниите, то всичките 14 предприятия, които членуват в асоциацията, са недостатъчно натоварени с работа. И ако при големите компании натоварването на оборудването средно достига 50%, то при по-малките предприятия престоите са чести, като при някои от тях капацитета им се използва едва на 10%, пише Energyprom.