Потребителите са изстисквани от по-високи сметки за газ, електричество, ипотеки, но най-вече насъщни храни: хляб, яйца, млечни продукти. Свързаните с цените жизнени стандарти се влошават и профсъюзите тръгват на конфронтация с мениджъри и правителства в много страни.
А само преди 18 месеца както политиците, така и някои икономически кръгове твърдяха в хор, че признаци на инфлация на цените няма - изтъква eubusiness.cоm. Обаче още тогава цените на имотите са били близо до върха си (както сега разбираме), а въздействието на повишението цените на суровините заради търсене на новите икономики начело с Китай, още тогава е можело да се усети - по цената на енергията и стоманата, например. Тоест политиците са хвърляли прах в очите на населението.
Сега на официалната статистика не остана друго, освен да признае за масовото поскъпване. Инфлацията през март в еврозоната е на рекордното ниво 3.5% на годишна база. Обаче макар инфлацията да се подклажда от цените на най-неотложното - енергия и храни - заплатите за същия период са повишени само с 2.0%.
Работниците и профсъюзите се опалват, че това, което трябва да се съдържа в пликовете за заплатите, отива в печалбите на корпорацията, а ниските работни заплати и несигурността в работното място са взаимосвързани. Конфедерацията на европейските профсъюзи ETUC изкара хиляди демонстранти на улиците на Словения в събота, които настояваха за въвеждане на минимални работни заплати и по-високо възнаграждение на труда.
Във Франция президентът Никола Саркози спечели предизборната надпревара, обещавайки „покупателна сила". Сега в страната напрежението нараства не само в обществения сектор, но и в частните компании: засегнати са Peugeot Citroen, козметичната компания L'Oreal, космическата Safran, банките LCL и BNP Paribas, самолетната компания Air France.
Още не е станало дума за секторите, които никога не стачкуват, като например големите вериги супермаркети. Касиерите там често печелят по-малко от €1000, което за френските стандарти е заплата за бедняци и не стига да се изкара и до десето число на месеца, както е посочил работник на Carrefour от Марсилия.
В Германия бе разтрогнат традиционният модел на „социален консенсус", с поредица големи стачки в сектори като граждански услуги, стомана, транспорт - след години затягане на коланите заради трудовите реформи, въведени от бившия канцлер Герхард Шрьодер.
В последното социологическо проучване, 43% от германците заявяват, че ще искат 10% увеличение на заплатите, след като гражданските служители получиха 8%, шофьорите на влакове 11%, а металурзите 5.2%. Миналата година заплатите в Германия се повишиха с 2.0% в частния сектор и намаляха в обществения сектор.
В южна Европа покупателната сила на населението става централен въпрос в надпреварата между политическите партии. В Испания и Италия особено болезнено се възприе сведението, че голям брой млади хора завършили образованието си получават заплати от около 1000 евро при крайно неудовлетворителни условия на труд и така не могат да си позволят квартира и трябва да живеят с родителите си.
Пенсионерите във Франция демонстрираха през март срещу увеличението на пенсиите им с едва 1.1%, по-ниско от инфлацията. Даваха се примери как френски пенсионер на 80 години е бил принуден да тегли първия си кредит в живота.
Източна Европа продължително време бе привлекателна за чуждите инвеститори заради ниските заплати, но и тук цената на живота се покачва - това показа скорошната стачка в Dacia, поделение на Renault. Бившият министър на реформите на Румъния Илие Сербанеску критикува: „Не можете да осъдите румънските работници завинаги да живеят с бедняшки заплати".
Но Жан-Клод Трише, директор на ЕЦБ, настояваше в края на март населението да не бива компенсирано за загубата на покупателна сила. Той е изтъкнал какво се е случило след увеличенията на заплатите заради петролния шок от 1970те и призова да не се повтарят грешките от миналото. Отговорът на политиците през 1970-те доведе до висока инфлация и десетилетие с масова безработица.
barabanista
на 11.04.2008 в 09:53:21 #11За съжаление това развитие на нещата хората си го направиха сами. Както по долу се спомена кредитната истерия е главния белег на изпуснатото положение. Но тя е последствие от неимоверната алчност на хората. Определени професии на Запад, а сигурно вече и в БГ, повдигат с алчноста си летвата на стандарта изкуствено и без основание-само от алчност. Един ел.техник, водопровидчик, сервизен техник, строителен работник със специалност искат по 45-60 евро на час плюс ДДС от 22-25%. и Ги получават. защото банките дават пари като луди, хората строят или ремонтират, всеки се стреми към по-добър живот. В същото време други професии не могат да изнудват така косвено останалите консуматори -учители, готвачи, чиновници, продавачи, работници от конвейра и т.н. Тази диспропорция води до недовоство. Когато цената на труда се вдига без покритие веригата на ценообразуването бързо реагира напред и крайния потребител страда. С вдигането на стойността на труда, както при покритието на националната валута със злато, тя вече не отговаря на истинската стойност на произведеното, въздуха е много, което води до скъсването на веригата и оттам до бързо изпадане в депресия. Гледам случая като работодател и мога да ви кажа, че колкото и да ти се иска да си конкурентоспособен алчността на работниците проваля всички опити за контрол над ценовия шок. На практика вдигането стойността на труда води до невъзможност на сотаналите да купуват определена стока или услуга, което в крайна сметка води до фалит и на алчните. Те от своя страна спират да теглят материали, гориво и т.н., което спира развитието и на обслужващите свери с което работещите в тях също остават на улицата. Схемата е проста. Един пример с Мерцедес Бенц. Направиха новия модел Ц. Решиха и го промотираха като семейна кола за средна класа. Цената я притиснаха. с което разбиха Ауди 4 и сега продажбите са увеличени 3 пъти в сравнение с предишния Ц. Винаги работодателя или ръководството на големите фирми мислят не за моментната печалба, а за постоянното развитие, което води до сигурност за всички. Алчността трябва да се контролира, но как-ето тема за разговор.
theprestige
на 11.04.2008 в 03:24:50 #10Малииии егати и комунистическата шайка из тези сайтове малиииии......
theprestige
на 11.04.2008 в 03:23:30 #9А бе Kihano виден мухльо от форума айде стига си приказвал глупости а? И къде го видя в EU този капитализъм, че не мога да се сетя. А? Глупак.....
nk
на 11.04.2008 в 02:46:32 #8Явно хората няма никога да разберат 2 основни неща: 1. Средна класа НЯМА. Това което наричат средна класа е всъщност кредитна класа. 2. Всяко нещо струва точно толкова, колкото ти си готов да платиш за него. Какво общо има с новината ли? Първо, че не може да потребяваш като невидял, да взимаш пари назаем на кило и после да пищиш че парите си губели стойността. Второ, ако си се бръкнал в джоба за нещо, значи ТОЧНО това нещо ти е по-скъпо от паричната стойност, написана на етикета му. А алтернативи обикновено има. Както има и голямо количество мързел. Свят, състоящ се от консултанти, администратори, супервайзори, мениджъри (, телефонни хигиенисти? ) и тем подобна непроизвеждаща група - дупе да му е яко!
vladimir
на 11.04.2008 в 00:40:18 #7. отново щатския модел на (дез)информация ! а защо има инфлация? ако наистина я има. един месец нищо не означава. защо не укажете възможните причини за инфлацията? отговорните издания не хвърлят голата новина без да дадат възможните причини, така както вие правите. това, което вие практикувате не е информация, а най-чиста проба дезинформация. .
Kihano6
на 10.04.2008 в 23:07:09 #6Абе стачкуват, не стачкуват, да не мислят че ще им се размине. И те ще засърбат на капитализма попарата.
zigzag
на 10.04.2008 в 22:21:06 #5Срам, срам, хората за един процент инфлация правителства свалят, а ние от 20 години... Говедо след говедо, сини, червени, царисти и тн. Всичките заслужават по едно дърво и половин метър въже, тези говеда, които ни разделиха на сини и червени, тези идиоти които подклаждат расова омраза, въже, въже - друго не заслужават
IstinaTa
на 10.04.2008 в 22:16:03 #4Смехът ще ни спаси!
pepsi
на 10.04.2008 в 22:04:59 #3рошко, кажи го това на някой мутрафон, който държи хотел на морето
M6
на 10.04.2008 в 20:36:05 #2E да, на Запад ще искат увеличение на заплатите, а у нас? Ние искаме Лепа Брена, Music Idol, Азис и Ивана.
Рошко
на 10.04.2008 в 17:07:51 #1Има само един изход. Увеличаване на коефициента на производителност. Огромни известиции в аграрния сектор в държави като Румъния , България , Унгария , Молдова , Украйна и тн. , които имат много благоприятен климат , но много ниска производителност. Ако това се направи , ще забравим за тези проблеми поне за следващите 20-25 години.