Няма да бързаме с Южен Поток. Това стана ясно от думите на енергийния министър Драгомир Стойнев, предаде репортер на News.bg. Думите на Стойнев идват изненадващо предвид почти готовата Оценка за въздействието върху околната среда и визитата на шефа на Газпром Алексей Милер, на която икономическият ни министър заяви, че проектът остава стратегически. Тогава Шматко дори получи уверение от Стойнев, че изоставането на проекта от българска страна ще бъде наваксано.

На днешната среща Стойнев припомни, че предишният кабинет го е обявил за проект от национално значение. Няма да направим прибързани стъпки преди да е ясен финансовият модел, категоричен бе министърът.

8% е лихвата по заема за проекта нещо, с което България не е съгласна и затова в момента се преговаря с руската страна.

Трябва да се защитава националния интерес, посочи още министър Стойнев.

По повод на критиките на ГЕРБ, че се бавим с Южен поток, той каза: „По-добре да бяха свършили някаква работа, така че ние едва ли не да не започваме отначало".

Всичко разбира се трябва да е съгласувано с ЕК и едва тогава ще се говори за първа копка и обществена поръчка, по думите на министър Стойнев. Трябва да се навакса и забавянето от предишното правителство, според него.

По думите му Южен поток е инвестиционен и инфраструктурен проект за над 3,3 милиарда евро. Такъв проект в България не е правен, изтъкна министър Стойнев.
Такъв голям проект ще създаде хиляди работни места и ще тласне напред икономиката ни. Евентуално до края на годината може да се направи първа копка на Южен поток според Драгомир Стойнев.

Драгомир Стойнев направи тези коментари след срещата си с сръбския си колега министър Зорана Михайлович.

Засегната е била темата за газовата връзка „България-Сърбия". За нас е изключително важна диверсификацията, каза след срещата министър Стойнев.

Изграждането на газовата връзка със Сърбия се осъществява по ОП „Конкурентоспособност", като най-късно през 2017 година газовата връзка със Сърбия трябва да е готова, прогнозира министър Стойнев.
Сърбите, по думите му, са по-големи оптимисти от нас и казват, че тя ще е готова в края на 2016.

Като цяло двамата министри са обсъдили интерконекторните връзки, които изгражда страната ни и с другите си съседки. През 2014 връзката ни с Румъния ще е готова, убеден е българският министър на икономиката.

Какво каза сръбската министърка обаче за българските медии не стана ясно, тъй като думите й не бяха преведени. Преводачката се включи, когато въпроси зададоха сръбските журналисти.