Зависимите от цената на суровините валути твърдо подобряват позициите си, особено след предварителното споразумение на страните от ОПЕК да ограничат добива на петрол и качването на неговата цена. Същото се отнася и до котировките на цветните метали, които продължават да растат вече трето тримесечие.
Освен това постепенното възстановяване на макроикономическите показатели на Китай продължава да влия положително върху цените на всички метали, а и на останалите суровини.
Подчертавайки значимостта на петрола като главен експортен продукт на Канада, местният долар вчера се покачи с 1 процент до нивото 1,3054 спрямо американската валута.
Все пак норвежката крона се лидер по ръст, подобрявайки петмесечното си равнище до 8,0222 крони спрямо долара и установявайки нов максимум спрямо общата валута на ниво 9,0085 крони за едно за евро.
Австралийският долар обнови триседмичния си пик спрямо американския на ниво $0,7696.
Някои анализатори предупреждават, че сделката за ограничаване на петролния добив оставя редици отворени въпроси, особено за квотите за производство на отделните страни, които трябва да се определят през ноември на редовната среща на ОПЕК. Очаква се и позицията на Русия по отношение ограничаването на добива и при какви условия би се присъединила към това споразумение.
Скокът на петролните и другите суровинни цени придаде нов импулс на интерес към рискови активи, което подкопа стойността на йената, което се счита като валутно убежище и надеждно вложение в периода на икономическа несигурност.
Днес сутринта японската валута загуби близо процент от стойността си към долара до ниво 101,62 йени, увеличавайки отдалечаването си от месечния пик в нивото 100,085, отбелязан във вторник.
Еврото запазва слаба динамика на курса, като остава на ниво $1,1222, качвайки се малко над вчерашния минимум $1,1182.
Цветните метали поскъпват на Лондонската борса за метали (LME). Техните цени обновяват максимуми и завършват трето тримесечие поред на плюс, за първи път от 2011 година насам.
Котировките на оловото с доставка след три месеца нараства в четвъртък с
1,2% - до $2020 за тон, което е максимална цена от май миналата година.
Калаят поскъпва с 0,7%, до $19950 за тон, обновявайки максимална цена от началото на 2015 година. Стоковите запаси на склад, държани в LME, са се съкратили до осемгодишен минимум.
Цената на никела се качва с 1,1%, до най-високото ниво от месец – $10180 за тон.
Медта наруши негативната динамика от последните дни, прибавяйки към стойността си 0,8%.