Какво би била Германия без Берлин? Отговорът е „много по-богата”.
Ново проучване, проведено от Института за икономически изследвания в Кьолн, сочи, че Германия може да генерира повече в националния си доход за човек от населението без подкрепата на своята столица.
Без икономиката на Берлин държавата ще може да увеличи брутния си вътрешен продукт с около 0.3 на сто.
Всъщност Берлин произвежда по-малко БВП на глава от населението, отколкото останалата част от икономиката на страната, а това става въпреки технологичния подем и модерния статус на града.
„Берлин се оказа голямата изненада”, обясни Хенри Гьоке, част от изследователския екип, взел участие в проучването на Института, пред CNN Money.
„Грубо казано от икономическа гледна точка Берлин не е толкова важен като цяло”, обясни експертът.
Гьоке коментира още, че Берлин страда в икономически план на фона на други региони в Германия, като например Рейнланд, където е базирана голяма част от производителната индустрия на европейската държава, или Бавария, която е дом на автомобилните производители като BMW.
Берлин обаче не е единствената столица, без която брутният вътрешен продукт на страната може да оцелее. Проучването сочи, че без Отава канадската държава ще генерира 0.2 процента повече към брутния си вътрешен продукт на глава от населението.
Тук се залага на факта, че например провинция Албърта, където е съсредоточено изобилие от нефт, генерира 17 процента от общия приход на страната.
Ако Берлин и Отава са спънка за икономиката на страните си, то Париж и Лондон са основни двигатели за брутния вътрешен продукт на европейските държави.
Без столицата си Франция ще трупа 17 процента по-малко към брутния си вътрешен продукт на човек от населението.
Това прави „града на любовта” много по-важен за страната си от икономическа гледна точка, като бие дори и значението на Лондон за Великобритания.
Но британската столица, в която е съсредоточен целият финансов център на страната, също е водеща сила за просперитета на Острова.
Без Лондон брутният вътрешен продукт на Великобритания би спаднал с 13 процента, но след Brexit икономическите отношения на страната с Европа се разклащат.
САЩ също е сред държавите, които ще страдат без столицата си, въпреки че без Вашингтон БВП на страната ще спадне едва с около 1 процент, сочи проучването.