Цените на петрола се понижават умерено в петък сутринта, но завършват седмицата на положителна територия.

Към 9:20 часа българско време априлските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures се продават по 84,27 долара за барел, което е с 0,22 долара по-евтино от края на предходната сесия. В резултат на търговията в четвъртък тези контракти поевтиняха с $0,59 - до $84,5 за барел.

Цената на мартенските фючърсите за американския петрол WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) спадна към същия момент с $0,35, до $77,71 за барел. До затварянето на вчерашната сесия цената на тези контракти се понижи с $0,41 (0,5%) до $78,06 за барел.

Както Brent, така и WTI поскъпнаха с повече от 5% от началото на тази седмица поради оптимизма, свързан с перспективите за търсенето на енергийни ресурси в Китай. Той се засили, след като Саудитска Арабия повиши цените през март за основния сорт петрол, доставян в Азия.

В същото време търговците се опасяват, че продължителното затягане на паричната политика в САЩ може да отслаби икономиката на страната и съответно потреблението на гориво.

По-рано тази седмица няколко ръководители на централната банка на САЩ дадоха да се разбере, че смятат за необходимо да продължат да повишават основния лихвен процент в САЩ, тъй като борбата с високата инфлация все още не е приключила.

"Петролът ще продължи да поскъпва, ако страховете от рецесия в икономиката отслабнат. Пазарът се надява на повишаване на търсенето на енергоносители, доколкото виждаме ръст на мобилността в Китай , както и в САЩ и Европа", каза Гуй Ченси, анализатор в CITIC Futures Co., цитиран от Bloomberg.