Цените на петрола в понеделник леко се понижават на фона на запазващо се пренасищане на световния пазар, въпреки рекордното съкращаване на добива в ОПЕК.
Днес сутринта фюрчърсите за сорта Brent спаднаха с 0,07 процента до $56,66 за барел.
В същото време американският еталон WTI се търгува по $53,80, с 0,11 процента под нивото от последната сесия в петък.
Доставките на суровината от 11-те страни членки на ОПЕК са се съкратили през януари до 29,921 млн. барела в денонощие. По този начин с картелът изпълнява споразумението за съкращаване на добива с 90 на сто.
Русия също е намалила производството през януари с около 100 хил. барела на денонощие.
Ако тези данни се потвърдят от месечния отчет на ОПЕК, то цените на петрола би трябвало закономерно да тръгнат нагоре, отбелязват анализаторите на банка ANZ, цитирани от Reuters.
Споразумението за намаляване на добива между страните от ОПЕК и други големи производители, което влезе в сила от 1 януари, предвижда съкращаване на производството с 1,8 млн. барела на денонощие, за да се балансира пазара и стабилизират цените на по-високи равнища.
Срокът на петролния пакт е шест месеца, но редица наблюдатели смятат, че той трябва да се продължи до края на годината, за да постигне целите си. Но отчитайки прогнозите за ръста на световното търсене през год9ината, ОПЕК може да реши да не удължи срока, за да не допусне пазарни дялове на своите конкуренти.
В същото време сондажната активност в САЩ продължава да се увеличава натискайки котировките и компенсирайки донякъде усилията на ОПЕК и другите участници в споразумението.
Броят на действащите съоръжения през миналата седмица се е увеличил с още 8 до 591 - най-високо показател от октомври 2015 година. За сравнение - през миналата година, когато цената н а петрола падна до 30 долара за барел, броят на сондажите се сви до 439.