Намаляващото производство на вятърна енергия засегна енергийните пазари в Европа тази седмица, като цените на електроенергията в Германия в сряда достигнаха най-високото си ниво от пика на енергийната криза през 2022 г.
Производството е засегнато в Обединеното кралство и Германия тази седмица в така наречения период "Dunkelflaute", в който има затишие в скоростта на вятъра. Това доведе до скок на цените на електроенергията в северозападните европейски страни и те трябваше да разчитат повече на изкопаеми горива като природен газ, за да отговорят на търсенето.
В Германия също се наблюдава ниска скорост на вятъра през последните дни, а цените на електроенергията за пиковите часове в сряда скочиха до най-високото ниво от разгара на енергийната криза през 2022 г., според данни цитирани Bloomberg.
Почасовата цена на електроенергията в Германия за пиковите часове в сряда скочи до 900 евро за мегаватчас (MWh). Това беше най-високото почасово ниво на цената в най-голямата икономика в Европа от края на лятото и началото на есента на 2022 г.
В Полша мрежовият оператор PSE задейства така нареченото извънредно положение на пазара на мощности в сряда.
Делът на природния газ в производството на електроенергия в Обединеното кралство скочи до най-високото ниво за една година от ноември 2023 г.
По-ниското производство на енергия от възобновяеми източници накара някои европейски държави да изтеглят природен газ от хранилищата, показват данни на Gas Infrastructure Europe. От понеделник страните от ЕС отбелязаха нетно изтегляне на газ от хранилищата, които сега са пълни на 95%. Оттеглянето от запасите на ЕС е най-голямото от началото на този зимен отоплителен сезон, според оценки на Bloomberg.