Турция ще „дерайлира" в отношенията си с Европейския съюз, ако не поднови демократичните реформи и не разреши проблема с търговските отношения с Кипър. Така комисарят по присъединяването към ЕС Оли Рен отбеляза първата годишнина от предварителните преговори на Турция за членство в ЕС.

„Искам да бъда сигурен, че първата годишнина от предприсъединителните преговори няма да бъде и последната. Искам да работя за избягване опасността от влакова катастрофа в отношенията Турция - ЕС", цитира Deutsche Welle думите на Оли Рен. Изказването на еврокомисаря идва малко преди датата 8 ноември, когато ще бъде представен докладът за напредъка на Турция за членство в ЕС.

Комисарят по разширяването също така посочва, че присъединяването на Турция към ЕС ще спомогне да се намали напрежението между Запада и мюсюлманските държави. За тази цел обаче Турция трябва да предприеме необходимите реформи и да отговори на критериите за членство.

"В сегашната ситуация, когато отношенията между Европа и ислямските страни са най-голямото предизвикателство на нашата епоха, просто не можем да оставим нещата да доведат до катастрофа на влака", каза Рен.

Основните насоки, които според Оли Рен трябва да приемат реформите в Анкара, са свободата на словото и осигуряването на Кипър на търговски привилегии и постигане на съглашение за митнически съюз с островната държава.

По отношение свободното слово, десетки турски интелектуалци бяха обвинени съобразно глава от турския наказателен кодекс, че разединяват нацията. Рен коментира проблема така: „Свободата на изразяване е крайъгълен камък на общите ни демократични ценности. Не мога даже да си представя член на ЕС, който не спазва такъв фундаментален европейски принцип."


Проблеми ЕС вижда също в отказа на Анкара да признае геноцида спрямо арменския народ в началото на XX век и в продължаващите кървави сблъсъци с кюрдските бунтовници.

Освен всичко това, Анкара е призована да затвърди правата на жените и не-мюсюлманските религиозни общности в страната. И не на последно място - да засили гражданския контрол над огромната и до голяма степен самоуправляваща се турска армия.

Очевидно южната ни съседка има да работи твърде много, за да „европеизира" азиатската си част. В понеделник шефът на военните Ясар Буюканит яростно отхвърли критиките от страна на ЕС, казвайки, че са надхвърлили „границата на толерантността".