България има нужда от нови енергийни и в частност ядрени мощности, които да заместят пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй". Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Драгомир Стойнев в ефира на Нова телевизия.

По думите му икономиката ни щяла да се развива през следващите години и колкото повече нови енергийни мощности построим, толкова по-добре за всички нас.
Поради тази причина и Министерският съвет дал мандат на Стойнев да проведе проучвателни разговори с „Уестингхаус" за строителството на седми блок в "Козлодуй" при посещението му в САЩ през миналата седмица.

Попитан как ще коментира думите на съпартиеца си Румен Овчаров, че воаяжът на Стойнев в САЩ и разговорите с "Уестингхаус" били геополитически слугинаж и обслужване на корпоративни интереси, икономическият министър отговори, че България била свободна страна и всеки можел да си говори, каквото си пожелае. Него го водели само и единствено българските национални интереси. Останалото било „типична манипулация".

Според министъра реакторите на "Уестингхаус" били най-безопасните и най-модерните. Евентуалният американски реактор щял да бъде реализация на целта на правителството за диверсификацията на енергийните доставки и мощности, което означава намаляването на зависимостта на България от Русия в енергетиката. Той отказа да коментира по същество въпроса с цената на реактора AP-1000 на "Уестингхаус", която е около 7-8 млрд. долара.

От БСП не се били отказали от строителството на АЕЦ "Белене", като Драгомир Стойнев отказа да коментира друго по тази тема, за да не навреди на течащия в момента съдебен арбитраж с Русия, която съди България заради отказа на правителството на Бойко Борисов да строи ядрена централа в Белене. Министърът само каза, че размразяването на АЕЦ

"Белене" зависи от Народното събрание и не пожела да коментира предизборните обещания на БСП, че като вземе властта веднага ще преразгледа решението на ГЕРБ.
Енергийният министър увери, че увеличение на цената на тока няма да има през следващата година, но и намаление не се очаква.