Ако я нямаше вълната от имигранти, която събуди ксенофобските настроения и наложи протекционистични закони във Великобритания, икономическият ръст на Острова щеше да е значително по-бавен, а инфлацията по-висока.

Доклад на Ernst and Young, цитиран от BBC, твърди също така, че икономиката на страната ще нараства нелошите с 3% годишно, ако имиграцията продължи да се покачва със същия темп, както през последните две години. Обаче при нулева имиграция потенциалният ръст на икономиката ще спадне на 2.2%.

Родените в чужбина работници за заели две трети от новите работни места в Обединеното кралство между 2002 и 2006 година. Като цяло имигрантите получават по-ниски заплати и нямат голяма възможност да преговарят за увеличение на заплатите, което сдържа инфлацията ниска.

Според направените оценки, от 1997 г. досега във Великобритания са пристигнали 1.5 млн. имигранти. Професор Питър Спенсър обяснява, че чуждестранните работници, които идват в UK, очевидно повишават нивото на производителност, едновременно задържайки инфлацията в страната.

Все пак е ясно, че ръстът на имиграцията води и до ръст на безработицата сред младите британци. „Предвид възрастта и опита на много от новите имигранти, вероятно местните младежи губят битката за назначаване на работа", обяснява професорът.

Най-новият приток на работници (след приемането на България и Румъния в ЕС) е с по-ниска квалификация отколкото миналият. Работните заплати на пристигащите от Източна Европа са 50% до 60% по-ниски от средните стойности за Великобритания.