Гърция съвсем скоро излиза от спасителната програма, след като достигна тежките фискални цели, наложени от кредиторите. И това несъмнено е добра новината. Но има и лоша - Атина успя да ги постигне, след като повиши данъците толкова високо, че те вече задушават малкия бизнес, който формира гръбнака на икономиката, разказва The Wall Street Journal.
В ресторанта Dandy в центъра на Атина собственикът Харалампос Бонацос казва, че по-високите данъци са го принудили да освободи половината си персонал и да намали заплатите на останалите си служители. И въпреки това едвам успява да се справи заради повишенията в корпоративния данък, имотния налог и ДДС, повишени през последните три години. "Всичко, което има значение, е достигане на [фискалните] цели. Никой не се интересува дали е възможно да се прави бизнес", казва той.
След скорошните повишения Гърция се оказва една от страните в Европа с най-високите данъци в Европа в няколко категории, включително 29% корпоративен данък, 15% налог върху дивидентите и 24% ДДС. Физическите лица пък плащат до 45% данък върху доходите, плюс още до 10% "налог солидарност". До 27% от заплатите им пък отиват за пенсионно и здравно осигуряване.
Тежестта от повишените данъци падна най-вече върху малките и средни предприятия, както и върху самоосигуряващите се. Адвокатите и инженерите, повечето от които се осигуряват сами, водят дела срещу правителството, защото, по думите им, трябва да плащат до 80% от доходите за данъци и други вземания. Някои от тях пък трябва да плащат повече за осигуровки със задна дата, като професионални организации казват, че техни членове в крайна сметка трябва да плащат на държавата повече, отколкото изкарват.
Болезнено високите данъци отразяват тежките изисквания на основните кредитори на Гърция: другите страни от еврозоната, водени от Германия, както и Международния валутен фонд.
Откакто финансите на Гърция излязоха извън контрол, кредиторите накараха страната да намали бюджетния си дефицит от 15% от брутния вътрешен продукт през 2009 г. до излишък от 1% през 2017 г.
Икономиката на страната започна отново да расте, но от много ниско ниво. Оптимистичните прогнози на Европейската комисия за растежа - 1,9% през тази година и 2,3% през следващата - разчитат силно на възстановяване на бизнес инвестициите.
Но икономистите и гръцките предприемачи казват, че огромната данъчна тежест не могат. Световният икономически форум също посочва високите налози като проблем пред бизнеса.
"Данъчната тежест сериозно демотивира икономическата активност", казва Йоргос Пагулатос, професор по икономика в атински университет по икономика и бизнес. "Гърция възпроизведе данъчната система на скандинавските страни, но помощите далеч не са като техните: Не получаваме нищо в замяна".
Мерките за спестяване на средства от 2010 г. насам достигната €72 милиарда, или около 40% от брутния вътрешен продукт на страната. Намаляването на разходите са около половината от общата сума, но някои от кредиторите конкретно настояха за по-високи приходи от данъци. Лявата Сириза, която управлява от 2015 г., също предпочете увеличение на данъците пред по-голямо намаление на заплатите в публичния сектор и пенсии, които вече бяха намаляни няколко пъти.
Въпреки че държавата излиза от спасителната програма, споразумението, постигнато в края на август, предвижда забрана Гърция да увеличава значително разходите, което остава малко място за маневри.
Много предприемачи в Гърция казват, че единственият начин, по който могат да свържат двата края, е като нарушат закона и не плащат данъци - засилвайки един стар гръцки проблем, който спасителната програма трябваше да разреши. Сивата икономика се изчислява на 26,5% от БВП, сравнено със средно 16,7% в ЕС. Над 100 000 души, практикуващи свободни професии, са спрели работа от средата на 2016 г., по данни на Министерство на финансите, макар някои от тях да са минали в сивата икономика.
Въпреки че данъците в Гърция са сравними с тези във Франция и Германия, последните са много по-богати с много по-силни индустрии. Директните конкуренти за инвестиции в по-бедния югоизточен регион имат много по-ниски данъци. Затова и много компании се местят в съседни страни като България или Кипър.
Около 15 000 гръцки компании са регистрирани в България. Гръцкото финансово министерство изчислява, че 80% няма дейност в България, а са регистрирани тук, само за да избягват плащането на данъци в Гърция.