Европейският съюз даде на пет централно и източноевропейски страни повече време да намалят бюджетните си дефицити, като знак, че засега смята, че борбата срещу рецесия има по-висок приоритет, отколкото фискалната консолидация, пише Financial Times.

Финансовите министри на еврозоната, определиха за Унгария, Литва и Румъния цел до 2011 г. да намалят своите дефицити под 3 на сто от брутния си вътрешен продукт. Латвия и Полша ще трябва да направят това до 2012 г.

През последните месеци опасенията от високите бюджетни дефицити, накараха много от политиците в ЕС да заговорят за необходимостта правителствата да се върнат възможно най-скоро към строга фискална дисциплина.

Общият бюджетен дефицит на ЕС се очаква да нарасне до 7.3 на сто от БВП през следващата година, от 6 на сто за тази година, 2.3 на сто през 2008 г. и 0.8 на сто през 2007 г., според Европейската комисия.

Въпреки това, на редовна месечна среща в Брюксел, министрите на финансите уточниха, че евентуално преждевременно искане за намаляване на дефицита по време, когато повечето страни се борят, за да се преодолее най-лошата рецесия от десетилетия е неразумно.

"Не сме достигнали момента, в който биха могли да бъдат приложени изходни стратегии. Ние сме още в средата на кризата ", смята Жан-Клод Юнкер, министър-председател на Люксембург, който председателства Еврогрупата на финансовите министри.

Полша, най-голямата от петте бивши комунистически страни, получи сравнително снизходителна цел за дефицита, от нейните партньори от ЕС, на основание, че вероятно ще бъде в рецесия през цялата година, придружена с  бързо нарастваща безработица.

Министрите на финансите призоваха Полша да направи данъчни корекции, най-малко от 1.25 на сто от БВП, в началото на следващата година, за да намали дефицита в бюджета си под 3 на сто през 2012 г.

В Полша дефицитът достигна 3.9 на сто през 2008 г. и е в риск през тази година да надмине нивото от 4.6 на сто, първоначално планирано от правителството.

Министрите на финансите също взеха в предвид икономическите затруднения, които изпитва Унгария, като признаха, че не е реалистично да се очаква правителството в Будапеща да следва препоръка от октомври 2006 г. за намаляване фискалния дефицит за тази година до 3.2 на сто.

Вместо това, те приемат ревизираните цели на Унгария, която получи € 20 милиарда международна помощ през октомври, включително и €6.5 млрд. от ЕС, за дефицит от 3.9 на сто през тази година, 3.8 на сто през 2010 г. и 2.8 на сто през 2011 година.