Европейците рязко намалиха разходите си за стоки от крайна необходимост през октомври и това е знак, че високите цени в началото на период на нарастващо потребление на енергия тласкат икономиките в Европа към рецесия, показват данните на "Евростат".
Потребителските цени на Стария континент скочиха след началото на войната на Русия в Украйна и решението на Кремъл да въоръжи огромните запаси от енергия в страната, за да подкопае европейската подкрепа за Киев.
Този октомври разходите за отопление в Европа са значително по-високи, като цените на енергията за домакинствата се повишиха с 41,5% спрямо година по-рано, въпреки усилията на правителствaта потребителите да бъдат предпазени.
В отговор домакинствата намалиха разходите си за други стоки, като "Евростат" регистрира спад от 1,8% в продажбите на дребно от септември, най-големият спад от юли 2021 година.
За разлика от това, продажбите на дребно в САЩ са нараснали с 1,3% през октомври, тъй като купувачите са харчели повече за дискреционни артикули като автомобили, мебели и ресторантски ястия. Цените на енергията за дома в САЩ бяха със 17,6% по-високи от година по-рано през октомври, по-малко от половината от мащаба на увеличението в Европа.
Миналата седмица Hennes & Mauritz AB стана първият голям европейски търговец на дребно, който обяви намаляване на заплатите в отговор на високата инфлация и отслабването на търсенето, заявявайки, че ще съкрати около 1500 работни места от глобалната си работна сила.
Спадът в разходите на домакинствата за стоки и услуги е знак, че икономиката на еврозоната вероятно вече се свива. Миналия месец Европейската комисия прогнозира, че икономиката ще се свие през това тримесечие и през първите три месеца на следващата година, като по този начин отговаря на широко използваното определение за рецесия.