Причинени от климатичните промени, покачващите се глобални температури могат да струват на световната икономика над 2 трилиона долара във вид на загубена производителност до 2030 година. Така е, защото горещото време прави непоносимо да се работи в някои части на света. Изводът е на изследователи на ООН.
Около 20 на сто от годишните работни часове вече се губят само в Югоизточна Азия заради излагане на прекомерна топлина. Тези числа ще се удвоят до 2050 г. заради последиците от изменението на климата, пише GreenTech.bg.
В 43 страни ще се наблюдава силен спад на брутния вътрешен продукт, което ще се дължи на намалена производителност заради жегите. Това са страни предимно в Азия, включително Индонезия, Малайзия, Китай, Индия и Бангладеш, заяви изследователят Торд Кьелстрьом.
Индонезия и Тайланд ще отчетат намаление на БВП с 6% през 2030 г. докато в Китай БВП намалението ще е около 0,8 на сто, а в Индия – 3,2%.
“Сегашните климатични условия в тропическите и субтропическите части на света вече са толкова горещи през топлите сезони, че здравните ефекти върху заетостта вече се наблюдават и засягат работоспособността на много хора”, казва Кьелстроьм, директор на Международния тръст за здравеопазване и околна среда, който се намира в Нова Зеландия.
По думите му, това ще става все по-сериозен проблем. Климатичните промени правят горещите дни непоносими, а периодите на жега стават все по-дълги.
Най-силно засегнати са най-ниско платените работници – тези, които полагат тежък труд на открито, в селското стопанство и производството. Те са най-изложени на риск от прекомерна топлина.
Страните по света трябва да предприемат “решителни действия” за справяне с глобалното затопляне, категорични са учените.