В момента не се водят преговори за подновяване на договора с "Газпром". Водят се разговори с Азербайджан за допълнителни количества азерски газ. Това заяви директорът на "Булгаргаз" Иван Топчийски за "Бизнес.БГ" по БНТ. Припомняме, че относно изтичащия договор с "Газпром" вчера финансовият министър Асен Василев подчерта, че в настоящата ситуация преговори с руската компания няма да има.
"Очакваме лоши сценарии и имаме алтернативи. Първото е покритието на месец април като минимум на количества. Това се случи със запазване на определени количества в Чирен. Това е гаранция, че в отоплителния сезон няма да се наложи хората да останат без газ, заяви той. Не изтича договорът ни с тях, а анексът, с който България е задължена да взима по-малки количества азерски газ. И преди, и след завършването на гръцката връзка ще можем да вземаме тройно по-големи количества. След 30 юни ще можем да взимаме азерски газ на пълен капацитет", обяви Топчийски.
Цените ще зависят от индексите на борсите след 30 юни, но ще бъдат по-изгодни, увери шефът на "Булгаргаз". По всяка вероятност интерконекторът с Гърция ще заработи наесен, но дори да не бъде завършен, ще получаваме азерски газ на пълен капацитет, отново каза Иван Топчийски.
Предложението на "Булгаргаз" за шоково поскъпване на синьото гориво с 58% е било базирано на високите индекси в първите десет дни на март, по такава формула се прави заявлението, обясни Топчийски. Промените в индексите се отчитат в края на месеца, когато регулаторът окончателно взима решение за месец април. Удължен е и добивният сезон в Чирен, за да може да се покрие м. април.
"Чирен ще бъде използван само за м. април, за да се покрие потреблението, след това хранилището ще бъде запълвано с възможно най-оптималния микс за следващия газов сезон. Когато вземем количествата по азерския договор, зависимостта ще започне да намалява и ще се допълват количества, мже би с руски, може би с втечнен. Можем да заменим целия газ по руския договор с втечнен газ, но цената би била доста по-лоша", каза директорът на "Булгаргаз".
bajbor
на 21.03.2022 в 06:07:01 #3Две са нещата - наличност, да го има и ...цена Миналата зима 300 лв, тази (преди новите увеличения) 774 лв.... а с увеличението сигурно ще мине 1 000... 500 ок . Айде 600... Ама над двойно си става непосилно - минавам на гуми, дрехи стари и квото гори ( като братята от факултета) Интересно ще бъде да се види как се движат цените в Германия и Западна Европа - дали 4 пъти ще се увеличи?!?!
boian-stanchev
на 21.03.2022 в 02:17:29 #2Много интересно кой прецени, че украинският живот е по-ценен от арменския.
Xa-x@v
на 21.03.2022 в 00:06:13 #1България се нуждае от Нов народен съд.Много хора не могат да си докажат произхода на парите,но когато нямаш съдебна система е тъй.Над 30 години само грабежи и мародерства.