Европейската комисия налага на "Газпром" редица задължения, с които се отстраняват изразените от Комисията опасения по отношение на конкуренцията и се позволява свободният пренос на газ на конкурентни цени на пазарите на газ в Централна и Източна Европа в полза на европейските потребители и предприятия.
"Газпром" е най-големият доставчик на природен газ в редица държави от Централна и Източна Европа. През април 2015 г. Комисията изпрати изложение на възраженията до "Газпром". В него се посочва предварителното становище на Комисията, че дружеството нарушава антитръстовите правила на ЕС, като следва обща стратегия за разделяне на пазарите на газ според националните граници в осем държави членки (България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия). Тази стратегия вероятно е позволила на "Газпром" да налага по-високи цени на газа в пет от тези държави членки (България, Естония, Латвия, Литва и Полша).
С днешното решение на Комисията се слага край на тази практика на "Газпром". Освен това на "Газпром" се налага подробен набор от правила, които значително ще променят начина, по който дружеството извършва дейност на централно- и източноевропейските газови пазари:
- Край на договорните бариери пред свободния пренос на газ: "Газпром" трябва да премахне всички наложени на клиентите си ограничения по отношение на репродажбата на газ през граница.
- Задължение за улесняване на потоците на газ към изолираните пазари и от тях: "Газпром" ще позволи потоците на газ да текат към и от части на Централна и Източна Европа, които все още са изолирани от другите държави членки поради липса на междусистемни връзки, а именно балтийските държави и България.
- Структуриран процес за осигуряване на конкурентни цени на газа: На съответните клиенти на "Газпром" се предоставя ефективен инструмент, с който да се гарантира, че тяхната цена на газа отразява равнището на цените в конкурентни западноевропейски пазари на газ, особено в разпределителните центрове за втечнен газ.
- Без използване на господстващо положение при доставките на газ: "Газпром" не може да се възползва от каквито и да е предимства, свързани с газовата инфраструктура, които получава от клиентите си, като използва господстващата си пазарна позиция в доставките на газ.
Всички тези задължения отговарят на изразените от Комисията опасения по отношение на конкуренцията и постигат целите ѝ за осигуряване на свободен пренос на газ в Централна и Източна Европа на конкурентни цени.
Поради това Комисията решава да направи тези задължения правно обвързващи по отношение на "Газпром" (по член 9 от Регламент № 1/2003 относно антитръстовите правила на ЕС).
Ако дадено дружество нарушава тези задължения, Комисията може да наложи глоба в размер до 10 % от световния оборот на дружеството, без да се налага да установява нарушение на антитръстовите правила на ЕС.
В по-общ план, ефективната конкуренция на централно- и източноевропейските газови пазари зависи не само от прилагането на правилата на ЕС за конкуренцията, но и от инвестициите в диверсификация на доставките на газ, от целенасоченото европейско и национално законодателство в областта на енергетиката и от правилното им прилагане. Ето защо изграждането на европейски енергиен съюз е ключов приоритет на Комисията.
hefest-armagedon
на 24.05.2018 в 20:48:54 #8Не виждам защо се горещите--ЕС има много недостатъци,но това е добро решение за нас.Каквито и да са вашите възгледи---вие на първо място сте българи.Днес не искам да ви виждам мърморещи и сърдити едни на други--Честит 24 май--ден на славянската писменост и култура.На най-българския празник си подайте ръка--стига крамоли българи.Вече 5 месеца съм сред вас и се опитвам да ви покажа,че враждата не води до нищо добро,а трябва заедно да мислим за България.Пийте една бира за мое здраве.
58eng
на 24.05.2018 в 19:40:52 #7Доставките ще ги гарантират "Газпром" иначе ще стане като с ТП-от 4 тръби,една! Френде, Коми hmmm кога е бил на друга страна,освен на тези дето му плащат-блядите?
friend
на 24.05.2018 в 19:03:44 #6Хмммм Ти и в този случай ли си на руска страна?
hmmm
на 24.05.2018 в 18:05:17 #5Това ли е показала ЕК? https://cdn.steemitimages.com/0x0/https://www.steemimg.com/images/2016/08/14/158a25.jpg https://cdn.steemitimages.com/0x0/https://www.steemimg.com/images/2016/08/14/3bdd7d.jpg https://cdn.steemitimages.com/0x0/https://www.steemimg.com/images/2016/08/14/485aa2.jpg
hmmm
на 24.05.2018 в 17:53:59 #4ЕК нищо не е показала, даже и грантовете на Сорос няма да я оправят, камо ли пък помиярите висящи на тях. Мигранти, соросидни тролове и третополови темерути едва ли ще гарантират газови доставки.
58eng
на 24.05.2018 в 17:35:41 #3Комисарю hmmm,напиши "чемодан,вокзал,Сибирь" и добър ти път! ЕК показва как се вадят. Зъби!
hmmm
на 24.05.2018 в 17:02:21 #2Имаш пазарна икономика - договаряш количества и цени, нямаш такава - увърташ с тролски циврежи "ама нали бяхме братя". Брат брата не храни, но тежко му който го няма. Умелите преговарящи търсят взаимни отстъпки с развитието и на други сектори, когато знаят че нашият пазар не е голям като германският например и не могат да ги вземат от количества. Неумелите и се блещят, скалъпват тарикатлъци и глупости, държат се като ощипани или меко казано непристойно, а после търсят "братския" пай. ЕК отдавна трябваше да се погрижила за защита на конкуренцията, но умишлено не го прави или го бави. Не е работа на газов доставчик да осигурява условията, работа на ЕК е, но всеки знае чкакво се случва, достатъчно е да напиша фейсбук гугъл майкрософт или пък тукашните "европесйки"олиго-монополи чез евн енерго про и т.н.
ISIS
на 24.05.2018 в 15:51:08 #1Не бе пич, ти не си разбрал. Цената на газ към България е завишена от голямата братска любов. От същата тази е забранено на други да ни препродават на по ниски цени.