Членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране отмениха следобедното си заседание, на което трябваше да бъде обсъдено планираното поскъпване на тока за бита от 11.5 процента средно за страната от началото на следващата година, съобщи БНР.
Предвижданото поскъпване на парното, според членовете на регулатора, средно за страната и е с 13%.
Поскъпването на тока на свободния пазар, на газа и на въглеродните емисии са основните причини в средата на регулаторния период КЕВР да преразгледа и да определи по-високи цени на топлоенергията и електроенергията за бита.
Предвижда се за клиентите на ЧЕЗ и И Ви Ен (EVN) токът да поскъпне с около 11 процента, а за тези на "Енерго Про" - с малко над 12 на сто.
По-голям ръст се предвижда при нощната тарифа, където увеличението трябва да е с около една пета.
При парното и топлата вода за различните градове разликата в процентите на увеличение на цените е по-голяма.
За София поскъпването на топлоенергията е едно от най-големите и се предвижда да е с около 30 на сто.
Само с близо процент по-малък ще е скокът в Разград.
С една четвърт повече ще трябва плащат за парно и топла вода във Враца и Велико Търново, а поскъпването в Бургас е с 15%. Между 1 и 5 процента повече ще струва топлоенергията във Варна, Пловдив, Сливен и Русе.
Ако бъдат приети, новите цени на тока за бита, парното и топлата вода ще влязат в сила от 1 януари следващата година.
По време на обсъждането изпълнителният директор на топлофикационните дружества - в София Александър Александров и директорът в Пловдив Анна Димитрова - заявиха, че предлаганото поскъпване на парното няма да покрие загубите им.
По думите им към момента "Топлофикация" не приема решението на комисията такова, каквото е. Натрупаните към момента дефицити няма да бъдат компенсирани с предложените изменения.