Работодателите във Варненско отново са в готовност за протести, съобщава БНР.
Причината за недоволството е цената на електроенергията, която ще произвежда ТЕЦ-Варна. От ТЕЦ-а са изпратили предложение до КЕВР за цена от 195 лева за мегават час.
Цената, предложена от ТЕЦ-Варна е в пъти по-висока от нормалната на пазара, коментира Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ). Според него собственикът на ТЕЦ-а ще получава от държавата около 17 милиона лв. на година, за да поддържа студен резерв, без всъщност централата да работи.
"Претенциите ни са, че включването в схемата за студения резерв, както и желанието за включване, евентуално, на регулирания пазар на електроенергия на тази цена е появата на поредния привилегирован производител на електроенергия, който иска да продава ток без да прави каквото и да е, просто чрез няколко документални хватки да си осигурят един хубав приход", изтъква Дечев.
ТЕЦ-Варна е собственост на Даниел Папазов, който е управител на фирмата, закупила централата. Папазов е син на Данаил Папазов, който беше транспортен министър в правителството на Пламен Орешарски.
galina-peshtenska-RsH0M1ud
на 22.04.2018 в 08:40:54 #2Бат Бойко, обичаме демокрацията, за това, че забогатяваме...Но обичаме комунизма, заради липсващите данъци за богатство, консумативи и кражби...Помогни ни дебели приятелю, да живеем живота си, който сами сме си измислили, извън всякакви правила на здравия разум...
jasentcho
на 21.04.2018 в 19:40:51 #1Въпросът е доста по-сложен от "казване на нещо против", защото енергетиката в световен мащаб доста бързо се реформира. Точно в този случай е налице желание за увеличаване на цената от дадения ТЕЦ, докато в световен мащаб текат обратните процеси. В нашия случай стара въглищна централа (ТЕЦ Варна) се преустройва за работа на природен газ, като собственика иска и много висока цена на електроенергията - 195 лева на MWh, при цена на газа 34.04 лв/MWh. Разликата не е само печалба. При този вид преустройство на кондензационен ТЕЦ наистина се губи доста енергия и вероятно на самия производител няма да му излезе цената под 100 лв/MWh. Отделно той настоява, че осигурява работа на минимум 150 души на блок, плюс поръчките за външни фирми и данъците. Екологията отделно - от въглища до газ има голяма разлика. Сега за "Марица Изток". Цената на въглищата е 25 лв/MWh, с исканото увеличение ще стане 28.75 лв/MWh. Има 3 големи електроцентрали в комплекса, като най-високата цена е 168.66 лв/MWh, а най-ниската, от държавния ТЕЦ е 70лв/MWh. За цифрите знам от медиите, всеки може да провери. Така, почнах с реформите в енергетиката. Неприятното за производителите и веселото за консуматорите е, че наистина цените ще падат, но правителствата и производителите и дума не дават да се издума за това. Още някоя година и предимствата и ниските цени на възобновяемата енергия ще притиснат старата енергетика. Има данни за 20-40 лева на мегаватчас произведена електроенергия, което при истинска енергийна борса, акумулиране и междусистемен обмен направо ще е крах на всички ТЕЦ и АЕЦ. Ако разбира се, не намалят цените, което наистина не знам как ще стане.