За разлика от повечето европейски, българите се оказват оптимисти по отношение на икономическото и социалното развитие на Европейския съюз (ЕС), но смятат, че нещата вътре в държавата ни в тези области вървят в грешна посока.

Това показват данните на проучването Евробарометър за 2017 година само две години преди края на програмния период на съюза.

Данните от него сочат, че като цяло гражданите на ЕС отчитат малък напредък в икономическата област, но все още са песимисти за растежа.

Най-оптимистични за настоящето състояние на държавите членки като цяло освен българите са ирландците, малтийците, румънците и холандците. От друга страна най-малко доверие, че съюза се движи в правилната посока имат гърците, французите, британците и италианците.

Снимка 298105

Източник: Евробарометър

Що се отнася на развитието на отделните държави, нашенците смятат, че България по-скоро не върви в правилната посока. Все пак данните на Евробарометъра показва, че тези, които мислят, че нещата се влошават в собствените им страни, намаляват от 58 на сто до 51 на сто.

Ако над 20% от европейците смятат, че икономиката им вече е превъзмогнала трудностите и се връща към стабилен растеж, то българите смятат, че кризата ще продължи още дълги години. На същото мнение са общо 30 на сто от гражданите на ЕС.

Като един от най-големите проблеми пред общността хората виждат неравенството. Цели 84 на сто от европейците смятат, че това е много важен въпрос, който трябва да намери своето решение.

Българите влизат в топ 5 в ЕС сред хората, които споделят това мнение. 89% от анкетираните смятат, че неравенството е сериозен проблем на страната ни. Все пак по-малко от 60% смятат, че този въпрос ще продължи да бъде на дневен ред в следващите 5 години.

Снимка 298104

Източник: Евробарометър