Днес се отбелязва една година, откакто руската рубла бе освободена за първи път в постсъветската история на страната.
Blоombеrg показва в пет графики как решението на централната банка да спре да използва резервите в чужда валута, за да подкрепи рублата, хвърли в смут всеки аспект от руската икономика - от рязко намалени заплати до забогатяване на износителите на петрол.
1. Неудържима инфлация
Рублата падна с около 30% спрямо щатския долар, с което изстреля инфлацията до 13-годишен връх. Централната банка се опита да противодейства на това с няколко повишения на лихвените проценти до 17% през декември 2014 г. Оттогава Банката на Русия намали няколко пъти основния лихвен процент.
2. Нарастваща бедност
Инфлацията засегна покупателната способност на потребителите. Полученият спад на заплатите и разполагаемите доходи станаха толкова драматични, че накараха още повече руснаци да бедстват в лишения.
Световната банка предвижда, че Русия ще изпита за първи път от финансовата криза през 1998-1999 г. значително повишение на равнището на бедност, което се намали почти наполовина от 2000 г., когато президентът Владимир Путин дойде на власт и цените на петрола започнаха да се вдигат.
3. Орязване на заплатите
Както го е правел много пъти в историята си, руският пазар на труда се адаптира към трудни времена, като орязва заплатите и намалява броя на работните часове вместо да уволнява служители. Нивото на безработицата, което стигна до 5,2% през ноември 2014 г., отчете кратко увеличение и отново се върна до 5,2 на сто през септември тази година.
4. Сбогом, пътувания
Заради по-ниските доходи потребителите намалиха скъпите си навици за пазаруване. Те пътуват все по-малко в чужбина и се насочиха към руски марки хранителни продукти.
5. Единственият печеливш
Ключовите износители на суровината в Русия се възползваха от отслабването на валутата, благодарение на данъчната система и факта, че разходите им са предимно в рубли, а приходите - в чуждестранни валути. Това им помогна да се противопоставят на загубите от спада в цените на петрола. Сега правителството обмисля допълнителен данък за петролните и газовите компании през следващата година, който би ограничил облагите на износителите на петрол от обезценяването на рублата.