Въпреки че изглежда всички погледи са насочени към възхода на изкуствения интелект (AI), най-горещата тенденция на Уолстрийт просто може да са компаниите, които извършват разделяне на своите акции (сплитове).
Разделянето на акции е събитие, което позволява на публично търгуваните компании да променят цената на акциите си и броя на акциите в обращение. Имайте предвид, че тези корекции са чисто козметични и нямат влияние върху пазарната капитализация на компанията или основните й оперативни резултати.
Има два вида разделяне на акции, въпреки че единият е много по-популярен от другия. Първата разновидност е форуърд разделяне на акции, което има за цел да намали номиналната цена на акциите на компанията, за да я направи по-достъпна за инвеститорите на дребно. Другият вкус на разделяне на акции е обратното разделяне. Както подсказва името му, обратното разделяне на акции е предназначено да увеличи цената на акциите на компанията, често с цел да се осигури продължаване на листването на голяма фондова борса.
От началото на 2024 г. около дузина високо летящи и/или търговски марки обявиха разделяне на акциите си. Далеч и далеч, повечето инвеститори са гравитирали към бизнеси, извършващи форуърд разделяния на акции. Компаниите, чиито акции са се покачили до точката, в която разделянето на акциите става необходимо, често изпреварват иновациите и изпреварват конкурентите си.
Въпреки че компаниите, извършващи разделяне на акции, в исторически план са се представяли по-добре от бенчмарка S&P 500 през 12-те месеца след първоначалното обявяване на разделянето, не всички акции, осъществили сплитове, си заслужават да бъдат закупени.
Най-новият член на Уолстрийт в този ексклузивен клуб е идеален пример за компания, която трябва да се избягва от инвеститорите на всяка цена, поне според пазарните наблюдатели.
Юли беше натоварен месец за сплитове при акциите
Между съобщенията за разделяне на акциите и датите за влизане в сила, юли беше натоварен месец.
Той започна с едно от "завинаги" притежанията на Уорън Бъфет в Berkshire Hathaway, което завърши незабележимо разделяне на акции 2 за 1 на 1 юли. Базираната в Япония търговска къща Mitsui (OTC: MITSY) (OTC: MITSF) има пословично участие в много критични сектори и индустрии в рамките на японската икономика, включително петролни и газови операции, производство на храни. Mitsui също има много удобна за акционерите оперативна структура, която сега включва до $1,3 милиарда обратно изкупуване на акции (до 20 септември).
Това беше последвано от акциите за обзавеждане на дома Williams-Sonoma (NYSE: WSM), които завършиха разделянето на акциите 2 към 1 след затварянето на работния ден на 8 юли. Включително изплащането на дивиденти, акциите на Williams-Sonoma скочиха до небето с повече от 43 000% от първоначалното си публично предлагане (IPO) през 1983 г.
Източник: Явор Николов / Kandinsky 3.0
Въпреки че акциите на Williams-Sonoma са по-скъпи, отколкото са били през последните години, компанията е разработила конкурентна ниша, която е насочена към потребителите със средни и по-високи доходи и разчита на електронната търговия, за да поддържа ниски режийните разходи.
До 11 юли най-новите акции на Уолстрийт които направиха сплит, бяха акциите на Broadcom (NASDAQ: AVGO). Разделянето на акциите на Broadcom 10 за 1 влезе в сила след звънеца за затваряне в петък, 12 юли, като компанията отвори на своята коригирана за разделяне цена от тази сутрин (15 юли).
Broadcom прегърна вълната на търсене на AI, като предостави мрежови решения, които намаляват закъснението в центровете за данни с голям капацитет и увеличават максимално изчислителния капацитет на графичните процесори на AI.
Освен това Broadcom е един от водещите доставчици на безжични чипове и аксесоари, намиращи се в смартфони от следващо поколение. Безжичните компании, надграждащи мрежите си, за да поддържат 5G скорости, насърчиха цикъл на смяна на устройства, който поддържа изоставането на Broadcom раздуто.
Докато неговият бъдещ коефициент на печалби е значително по-скъп от предишните години, Broadcom разполага с инструментите, за да предостави на търпеливите инвеститори.
Най-новите сплитнати акции на Уолстрийт може да паднат драстично през следващите години
Докато Mitsui, Williams-Sonoma и Broadcom разполагат с инструментите и нематериалните активи, за да бъдат добри дългосрочни инвестиции, същото не може да се каже за най-новия член на клуба за разделяне на акции: базираната на AI компания за корпоративен софтуер за анализ MicroStrategy (NASDAQ : MSTR).
На 11 юли бордът на MicroStrategy даде зелена светлина за разделяне на акциите 10 към 1, което ще влезе в сила след приключване на работния ден на 7 август. Въз основа на цената на затваряне на 11 юли, това разделяне ще намали цената на акциите на MicroStrategy до около $136, като същевременно увеличава броя на акциите си в обращение с коефициент 10.
Този ход има много смисъл и е нещо, което бе очаквано. Въпреки че MicroStrategy има софтуерно подразделение от десетилетие, то е най-известно с това, че е най-големият публично търгуван корпоративен притежател на биткойни (CRYPTO: BTC). От края на април главният изпълнителен директор Майкъл Сейлър и неговият екип наблюдаваха придобиването на 11 931 допълнителни биткойна, което довежда общите притежания на MicroStrategy до 226 331 токена. Имайте предвид, че само 21 милиона биткойни някога ще бъдат добити.
Тъй като инвеститорите на дребно и шумът в социалните медии са основните двигатели за криптовалутите, беше напълно логично за борда на MicroStrategy да направи акциите си по-достъпни за обикновени инвеститори, които може да нямат достъп до покупки на частични акции чрез своя брокер. Всъщност бордът на компанията специално отбеляза, че това разделяне има за цел "да направи акциите на MicroStrategy по-достъпни за инвеститори и служители".
Проблемът за MicroStrategy е, че по-голямата част от нейната пазарна капитализация от 24 милиарда долара не е изградена върху нищо осезаемо.
Докато биткойнът някога имаше предимства на първи в крипто арената, той беше оставен в технологичния прах от множество блокчейн проекти от следващо поколение. Биткойн далеч не е най-бързият или най-евтиният, когато става въпрос за валидиране на транзакции и сетълмент.
За да добавим към това, експериментът на Ел Салвадор с биткойн като законно платежно средство беше предимно провал. Според проучване, проведено от Института за обществено мнение на Университета на Централна Америка, цели 88% от жителите на Ел Салвадор не са използвали биткойн през 2023 г., въпреки натиска на правителството за приемане. Реалността показа, че биткойн предлага малка полезност или недостиг в реалния свят.
Освен това биткойн активите на MicroStrategy се оценяват със значителна премия спрямо текущата цена на биткойн. 226 331 токена, които в момента се държат от MicroStrategy, струват около 12,98 милиарда долара към момента на писане (57 347 долара/биткойн). Пазарната капитализация на MicroStrategy от 24 милиарда долара обаче, като се приеме разумна оценка от 1 до 2 милиарда долара за софтуерните операции, предполага оценка от 22 до 23 милиарда долара за биткойн активите.
С други думи, инвеститорите плащат от 97 200 до 101 600 долара за биткойн, когато купуват акции на MicroStrategy, когато биха могли просто да купят биткойн на борса за криптовалута за 57 347 долара за токен.
Черешката на върха е, че MicroStrategy финансира своята биткойн стратегия с ливъридж чрез издаване на конвертируем дълг. Ако биткойнът падне рязко, както се е случвало многократно през последното десетилетие, MicroStrategy може да бъде принудена да удави своите инвеститори в нови акции, за да покрие дълговите си задължения.
Със свиващия се софтуерен бизнес - годишните продажби са намалели с 14% през последните 10 години - и оценката й, изградена върху къща от карти, MicroStrategy е акция, която трябва да се избягва като чума.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.