Министърът на финансите Пламен Орешарски взе участие в последното за тази година работно заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси.
Съветът на финансовите министри одобри прилагането на Пакта за стабилност и растеж.

Република България подкрепя спазването на строга бюджетна дисциплина в публичния сектор и придържането към принципите на Договора за създаване на Европейската общност и Пакта за стабилност и растеж.

Страната ни смята, че от съществено значение за фискалната политика на държавите-членки е да спазват критерия за бюджетен дефицит под 3% от БВП. България се е ангажирала да поддържа фискална стабилност и устойчивост, изразяваща се в поддържането на бюджетни излишъци и съотношение на дълга към БВП под референтната стойност от 60 % от Маастрихт.
В рамките на ЕКОФИН беше разгледан Проекта на заключение на Съвета относно националните програми за реформи за 2006 г. България подкрепя основните заключения на Съвета, както и заложените приоритети за понататъшни мерки - иновации и научно-изследователска дейност, реформи на пазара на труда, либерализация на пазарите на електричество и газ, както и добро регулиране.

България одобрява и проекта на заключение на Съвета относно световните факторни потоци, в който се подчертава стратегическото значение на политиките за привличане на преки чуждестранни инвестиции и на квалифицирани работници извън ЕС, както и на усилията за насърчаване на мобилността на работници в рамките на съюза, имащи за цел да се компенсира недостига на квалифицирана работна ръка.

ЕКОФИН отново обсъди и компромисното предложение на Представителството по проекта на Директива на съвета, изменяща Директива 92/84/ЕИО за хармонизиране на акцизните ставки върху алкохола и алкохолните напитки. По време на заседанието не бе постигнато съгласие, като решението на този въпрос ще остане за Германското представителство през следващата година.
Тогава ще бъде разрешен и въпросът, свързан с освобождаването от ДДС и акцизи на стоки, които се внасят от лица, пътуващи от трети страни. Предложенията тук са за повишаване на паричния праг на освободените от ДДС и акциз стоки, които се внасят в личния багаж на пътуващите от трети страни, на 300 евро за използващите сухопътен транспорт и на 430 евро за използващите въздушен транспорт.

За началото на следващата година остава и разрешаването на въпроса за ДДС пакета, в който влизат някои от следните мерки - обслужване на едно гише, обратно начисляване на ДДС и проект на Директива на Съвета, регламентираща подробни правила за възстановяване на ДДС на данъчно задължени лица, които не са установени на територията на съответната страна.