Задължението на банките да привикват клиентите си поне веднъж годишно е поредната стъпка към внедряване на полицейщина в банковата система. Това заяви прeд bTV финансистът Емил Хърсев по повод промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари.
Той обясни, че въпреки че финансовите институции се опитват да противодействат на тези мерки, световната или поне европейската тенденция от последните десет години е именно тази - непрекъснато налагане на нови бюрократични изисквания.
Съгласно последните конституционни промени, извършени в закона, от финансовите институции вече се изисква периодична актуализация на информацията за клиенти. Според Хърсев това е поредното доказателство, че целта е банките да бъдат превърнати във "филиал на полицейските участъци".
Той поясни, че не е задължително изискваната идентификация на клиента да бъде физическа със заставяне той да се яви на определено място, а може да е и с помощта на телекомуникационни технологии.
Финансистът подчерта, че промените са били приети още през март и не са свързани с теча на информация от системата на НАП. Той не смята, че има риск от изтичане на лична информация заради хакерската атака.
В банковата система такова нещо като отпускане на кредит без идентификация на клиента няма, подчерта той и обясни, че това не е в интерес на кредитора.
Относно сигурността на банковата система Хърсев бе категоричен, че стрес тестовете, проведени от Европейската централна банка, не са показали нищо по-различно от това, което вече са установили проведените тестове от БНБ - няма нито една българска банка, която да не покрива европейските изисквания.
Comon Sense
на 15.08.2019 в 07:02:12 #1То българските банки не са банки - те се издържат само от такси - крадат всеки и по всякакъв начин - едно теглене на каса 7 лв, банкомат 0.35 лв, месечна такса 4.80 лв, плащане на ток 0.25 , и ... - а лихви по спестовни и разплащателни, а и по срочни депозити = 0.00 лв , а лихвите по кредити - оха от 7% нагоре. И най-страшното е че няма как да ги избегнеш. Кръвопийци.