Фондът за гарантиране на влоговете да може да използва натрупаните пари в "Банково управление" към Българската народна банка (БНБ) в кризисен момент и при фалит на банка.

Такава идея има опозицията "БСП Лява България", а като повод за предложенията на социалистите е все още "горещият" казус с Корпоративна търговска банка (КТБ).

Червеният депутат Румен Гечев напомни на колегите си от парламентарната бюджетна комисия, че по време на острата криза с КТБ наличните средства във фонда бяха два пъти по-малко от необходимите за изплащане на вложителите с пари до 100 хиляди евро. "Въпросът тогава бе как да бъде дофинансиран гаранционният фонд и решихме това да бъде за сметка на държавния бюджет", припомни още социалистът.

В БСП са убедени обаче, че има и други източници на пари в подобна ситуация, която да изплати гарантираните влогове на гражданите. Именно заради това в своя законопроект за промени в Закона за гарантиране на влоговете в банките от левицата предлагат фондът да може да използва резервите в "Банково управление" към БНБ.
"България има достатъчни средства в "Банково управление", убеден е Гечев.

Той определи като икономически неизгодно държавата да търси външни или вътрешни заеми с големи лихви, вместо да използва натрупаните вече пари в БНБ.
Като друг мотив депутатът от столетницата посочи факта, че резервите в Централната банка са на целия български народ, а не на самата банка и именно заради това те трябва да бъдат използвани в критични ситуации.

От БСП са сигурни, че подобна промяна няма да рискува по никакъв начин паричния резерв на БНБ. "Какво би станало, ако дойде момент, в който няколко банки изпитат затруднения или например по-голяма банка фалира?", поиска да разбере Румен Гечев.

Той предупреди още, че ако се запази сегашното законодателство, то изплащането на гарантираните влогове директно се обвързва с бюджета. "Това ще завлече държавата. Сега за 1,5 млрд. лева има напрежение, а какво би станало, ако ни трябват няколко млрд. лева", отбеляза още социалистът и обобщи исканията на БСП - "да има алтернативни източници на парите за гарантираните влогове на българите".

Очаквано, това предложение на БСП не бе подкрепено на първо четене на мнозинство в комисията по бюджет и финанси към НС.

По време на днешното заседание на парламентарната бюджетна комисия народните представители засегнаха и въпроса кой да назначава шефа на Фонда за гарантиране на влоговете. В момента той се избира от Министерски съвет. Самият съвет се състои от председател, от един зам.-председател, избран от БНБ, още един зам.-председател от асоциацията на банките у нас, както и още двама членове.

"Председателят на Управителния съвет на фонда да бъде избиран от Народното събрание", поискаха от БСП. Идеята на Реформаторския блок пък е единият от двамата членове в управителния съвет на фонда да бъде избран от парламента.