Бюджет 2015 не ни дава политики, които да променят заетостта у нас. Тя ще си остане стагнираща и с високо ниво на безработица.

Този прочит на приетия на първо четене бюджет на страната за следващата 2015-та година направиха на специална пресконференция от Института за икономически изследвания към Българската академия на науките.

"Това не е философията, която ще изстреля икономиката ни в друга посока", предупреди проф. Искра Балева. Тя съзря в написаната сметка за държавните пари през следващата година оскъдни политики по отношение на заетостта.

"Заетостта през 2015, 2016 и 2017-та година ще се запази от около 3 млн. души. Това го имахме и през 2010-та година", посочи проф. Балева и за сравнение изтъкна, че преди кризата - през 2008 година заетите у нас са били около 3,4 млн. граждани.

Експертът прогнозира още, че през предстоящата година новозаетите на пазара у нас ще са около 15 хиляди българи. "С Бюджет 2015 пазарът на труда остава в кризисна ситуация", алармира още проф. Искра Балева.

Учените не видяха добри стъпки и по отношение на социалната политика на Бюджет 2015. "Този бюджет не е социален. Той е по-скоро консервативен", изтъкна проф. Васил Цанов.

Въпреки тези притеснения директорът на Института за икономически изследвания проф. Митко Димитров заяви, че Бюджет 2015 може да бъде оценен като положителен. Като такава положителна черта той посочи заложения бюджетен дефицит в размер на 3%.

"Политиците трябва да признаят проблемите на бюджета и да предложат решения. Това не се прави и е слабост и при сегашния бюджет", коментира още проф. Димитров. Като слабост на така предложения бюджет на страната ни той посочи и липсата на т.нар програмно бюджетиране.