Бюджетът отново раздели синдикати и работодатели.
Васил Велев от АИКБ каза пред БНТ, че е добре, че дефицитът ще е 3% и че не се променя данъчната политика. Данъчната политика е добра и позволява да се правят инвестиции, изтъкна той.
По негови думи 4,5 милиарда лева са средствата в държавните дружества. Много спекулации се правят, смята Велев. С над милиард лева се увеличават разходите за издръжка. Има недостиг на човешки ресурс, каза Велев.
Той отбеляза, че България е страната с най-висок ръст на работната заплата в ЕС за миналата година. 18% е ръстът на заплатите за миналата година. 5,5 милиарда лева помощи за всички са раздадени на калпак, според Васил Велев.
От своя страна, Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" е притеснена, че в бюджета няма заложена политика за повишаване доходите на българските граждани. Управляващите нямат желание да актуализират минималната работна заплата, според нея.
Тя е против изземването на 100% данък дивидент от държавните дружества. През 2022 г. хората с минимална работна заплата са загубили 25% от покупателната си способност, според Григорова.
Съгласни сме на по-висок дефицит, подчерта тя и се обяви против обедняването на българския народ. Печалбите в частния сектор не са заради внедрени иновации. 200 милиона лева ни коства намаленото ДДС за фитнеси и ресторанти, по думите на Григорова.