Сиера Леоне се надява да събере милиони долари за проекти за развитие, като пусне на търг огромен необработен диамант, смятан за един от най-големите в света. Аукционът ще се състои в Ню Йорк през декември.
Това ще бъде вторият опит на правителството да продаде 709-каратовото бижу, известно като "Диамант на мира", след като отхвърли най-високата оферта от 7.8 милиона долара на първоначален търг в столицата Фрийтаун през май.
Скъпоценният камък е наречен така, тъй като повече от половината от продажната му стойност ще отиде в полза на местната общност, както и за хората от Сиера Леоне, а другата половина е предназначена директно за копачите, които са го намерили.
Източник: Diamonds.net
Средствата ще бъдат използвани за финансиране на проекти за чиста вода, електричество, образование и здравеопазване в страната. Сериозни подобрения ще бъдат направени в село Коряду в източната част на африканската държава, където е открит скъпоценният камък.
Диамантът, който организаторите на търга определят като 14-ия най-голям в света, е открит през март в малкото село от група копачи, ръководени от християнския пастор Емануел Момох, който го е предал на правителството.
"Хиляди хора, копаещи с двете си ръце, търсят начин да подобрят живота си. Този диамант ще бъде мостът, с чиято помощ миньорите занаятчии ще изградят живота си", заяви Момох.
Източник: iStock
"Има причина Бог да дава тези диаманти на най-бедните хора в света и да накара най-богатите хора да ги искат. Това е "Тикун Олам" ("Да се научиш да даваш" на иврит, б.р.), да направиш света по-добро място", каза пред Reuters Мартин Рапапорт, председател на Rapaport Group, мрежа от диамантени компании, която ще управлява аукциона.
Диамантите захранваха продължилата десетилетия гражданска война в Сиера Леоне, завършила през 2002 г. В нея бунтовниците принуждаваха цивилни граждани да копаят диаманти, продаваха ги, а с получените приходи купуваха оръжия. Именно оттам дойде терминът "кървави диаманти".
Освен приходите, властите в африканската държава се надяват продажбата на камъка да донесе положителни последици за имиджа на страната. "Все още имаме много чисти диаманти в Сиера Леоне, имаме мирни диаманти в Сиера Леоне. Имаме диаманти, които ще променят живота на хората в тази страна, стига да преминават през законните канали, с които Сиера Леоне се гордее", заяви говорителят на президентството Абдулай Байратай.