Китайският юан измести щатския долар като най-търгуваната валута в Русия, една година след началото на войната в Украйна, което доведе до редица западни санкции срещу Москва. За първи пъюанът надмина долара по месечен обем на търговия, съобщава Bloomberg.
За сравнение, преди войната обемът на търговия с юана на руския пазар беше незначителен.
Преминаването идва, след като допълнителните санкции тази година засегнаха малкото банки в Русия, които запазиха възможността да извършват трансгранични преводи в долари и други валути на държави, наречени "недружелюбни" от Кремъл.
Raiffeisen Bank International, чийто руски клон остава един от основните канали за международни плащания в Руската федерация, беше сред кредиторите, които бяха подложени на засилен натиск от европейските и американските власти.
Русия задълбочи връзките си с Китай, след като инвазията през февруари 2022 година доведе до прекъсване на отношенията със Запада. През март китайският президент Си Дзинпин направи първото си посещение в Москва след преизбирането си и обеща на Кремъл разширяване на сътрудничеството в областта на търговията, инвестициите, веригите за доставки, мега проектите, енергетиката и високите технологии.
Широките санкции, насочени към финансовата система на Русия, принудиха Кремъл и руските компании да пренасочат външнотърговските си транзакции от долари и евро към валути на страни, които са отказали да се присъединят към каквито и да е ограничения.
Министерството на финансите преобразува пазарните си операции в юани вместо в долари по-рано тази година и разработи нова структура за Суверенния фонд, който да държи 60% от активите си в юани.
Банката на Русия редовно призовава компаниите и гражданите да преместят активите си в рубли или "приятелски" валути, за да избегнат риска от блокиране или замразяване.
power
на 05.04.2023 в 10:48:39 #1Да Се готвят централните банки на Иран и Кимченун ска република